Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d'Architecture de Bretagne we Francji.
Aleksandra Wasilkowska - architektka, scenografka, wiceprezeska OW SARP. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche - R&Sie(n), od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie.
W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant).
Jej projekty i instalacje były prezentowane min Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Co widać. Polska sztuka dzisiaj), Narodowej Galerii Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze i Teatrze Narodowym w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Muzeum Guggenheima w Nowym Yorku, Seoul Art Center w Korei, a także wyróżniane w konkursach między innymi na modernizację Placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie.
W 2009 ukazała się jej książka Warszawa jako struktura emergentna, (we współpracy z prof Andrzejem Nowakiem w ramach cyklu Ekspektatywa; wyd. Fundacji Bęc Zmiana); w 2013 Architektura Cienia o architekturze, sztuce i ekonomii (wyd. Fundacja Inna Przestrzeń).
Od wielu lat prowadzi badania i projekty związane z handlem ulicznym i bazarmi Bazaristan, które rozwija w ramach cyklu Architektura Cienia.
Dzisiaj Dzień Dziecka. Z tej okazji warto wpaść na lody do jednej ze stołecznych lodziarni. Wiele z nich oferuje nie tylko pyszne słodkości, ale także ciekawie zaprojektowane otoczenie. Cztery takie lokale przybliżamy dzisiaj u nas!
W przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele elementów, które są traktowane po macoszemu – zarówno przez włodarzy miast, jak i architektów. Tymczasem również one – toalety publiczne, bazary czy wysypiska śmieci – zasługują na uwagę, ponieważ są nam niezbędne w życiu codziennym. Aleksandra Wasilkowska od dwudziestu lat koncentruje się właśnie na takich obiektach.
16 lutego 2023 r. świętujemy tłusty czwartek. W tym dniu nie wypada liczyć kalorii. Puszyste pączki, lekkie faworki, ale też i inne słodkości smakują najlepiej w... słodkiej atmosferze. Oto 10 designerskich kawiarni i ciastkarni, które w tłusty czwartek zaserwują nie tylko pączki.
Lokale gastronomiczne to często jedne z najciekawszych miejsc pod względem aranżacji wnętrz. A te bywają odważne, niekiedy wręcz prowokacyjne, niesztampowe, czerpiące z różnych kultur i estetyk. Zaglądamy do środka kilku z ciekawszych gastrokonceptów.
Weekend w mieście umilić możemy sobie wypadem do kawiarni lud na lody. Wśród miejscówek do wyboru nie brak również takich, które oprócz słodkości oferują również dobre (a niekiedy zaskakujące) wzornictwo wnętrz.