Mgr inż. architekt.
Jest współwłaścicielką i wiceprezesem biura projektów AGG - Architekci Grupa Grabowski Spółka z o.o., które założyła w Łodzi z mężem Jackiem Grabowskim, również architektem, w 1995 roku, po kilkuletniej intensywnej działalności projektowej w Niemczech.
Jest autorką m.in. wielokrotnie nagrodzonego projektu rewitalizacji XIX – wiecznego kompleksu fabrycznego Ludwika Grohmana (I nagroda na targach Real Expo w Monachium w 2014) oraz projektu przebudowy dawnych zakładów Próchnika – dziś biurowiec CROSS Point.
Zaprojektowała bazy samolotów F-16 w Łasku i Krzesinach, nagrodzoną przez SARP siedzibę firmy SEW Eurodrive Polska Sp. z o.o. w Łodzi.
Uważa, że: Architekt nie może być tylko inżynierem, czy sprzedawcą usług, ale nie może być też tylko estetą myślącym o architekturze w oderwaniu od rzeczywistości. Musi odpowiedzialnie podejmować decyzje, bo jego dzieło przetrwa wiele lat i będzie oddziaływać na ludzi i miejsca.
Inicjatywy dla rozwoju i promocji Łodzi, ogrodnictwo, rower, żeglarstwo.
Tutuł: „Profesjonalny Menedżer Województwa Łódzkiego za rok 2009“
Projekt rewitalizacji XIX – wiecznego kompleksu fabrycznego Ludwika Grohmana zdobył prestiżowe nagrody:
1. W międzynarodowym REAL EXPO 2013 w Monachium dla najlepszego budynku komercyjnego w Europie.
2. Eurobuild Awards 2013 – dla najlepszej adaptacji do nowej funkcji ( tu: z fabryki- biurowiec)
3. Prime Property Prize 2013 Łódź – dla najlepszego obiektu biurowego
4. PUNKT DLA ŁODZI
5. List od Jerzego Grohmana – nagroda szczególna
6. Najlepsze Wnętrze Roku 2014 w kategorii Wnętrz Budujących Tożsamość Łodzi
Biurowiec Cross Point w Łodzi (dawny „Próchnik”, Al. Marszałka Śmigłego - Rydza) – PLATYNOWE WIERTŁO 2010 konkurs organizowany przez firmę BOSCH.
Koncepcje urbanistyczne, wizjonerskie bryły, a nawet… bazy stacjonowania samolotów F-16. Brzmi jak męskie projekty? Nic z tych rzeczy. Polski świat architektury to również, a może niedługo zwłaszcza, kobiety. Architektki znad Wisły nie boją się wyzwań, a już tym bardziej stereotypów. Przedstawiamy 10 ważnych kobiecych nazwisk polskiej branży architektonicznej.
Małe projekty budują niepowtarzalny klimat miasta. Duże, swoją siłą rażenia, informują świat, że miasto jest fajne, a rewitalizacja się opłaca. Ta łódzka słynie z czerwonej cegły, której nie można spotkać w żadnym innym mieście w takiej ilości. Inwestorzy, chcąc ją zachować, stawiają na renowację autentyczną, trochę odkurzoną, ale niekoniecznie wypacykowaną. Najemcy to doceniają, bo trend - stare jest modne robi furorę. Do takich m.in. wniosków doszli uczestnicy sesji Property Forum Łódź 2019 „Ziemia odzyskana - jak wyremontować miasto? Przepis na rewitalizację i miastotwórczy mixed use”.
Architekt to zawód zdominowany przez mężczyzn. Tak samo jak cała branża budowlana czy deweloperska. W tym „męskim” świecie można jednak zaistnieć, będąc kobietą. One to udowadniają. Często pracują ze swoimi mężami, ale nie są tylko żonami architektów. Prowadzą pracownie, realizują śmiałe projekty, publikują, zasiadają w najważniejszych instytucjach, zdobywają tytuły naukowe, a do tego jeszcze wykładają.
Dziś 8 marca, więc świętujemy Dzień Kobiet przypominając, że architektura nie jest tylko "męską" domeną. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Ewa Kuryłowicz, Natalia Paszkowska i Marta Sękulska-Wrońska - to dopiero początek. Do grona najważniejszych kobiet w polskiej architekturze wytypowaliśmy złotą "piętnastkę".
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio