Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1980 roku, a w 1984 roku - podyplomowe studia planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2009 roku uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta.
Od 1985 roku, Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne
Sp. z o.o., istniejącym od 1992 roku, specjalizującym się w projektach urbanistycznych i architektonicznych miast, ogrodów i domów. Obszar działalności biura obejmuje całą Polskę, a główna siedziba mieści się w Warszawie i Lublinie.
Nazywany „wirtuozem szkła i betonu”, wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Twórczość architektoniczna B. Stelmacha cechuje niezwykła konsekwencja realizacji proekologicznych, funkcjonalnych obiektów o bardzo współczesnym, pięknym wyrazie, wzbogacających zastany kontekst przyrodniczy i szanujących otoczenie kulturowe. Za te cechy w 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie - Nagrodę Honorową SARP.
Wśród uzyskanych przez B. Stelmacha nagród należy wyliczyć m. in.:
- Artystyczna Nagroda Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, 1991.
- Dom Dostępny w Warszawie, I Nagroda i Grand Prix w ogólnopolskim konkursie Wydawnictwa Murator i Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, 1996
- Centrum Promocji i Biura Obsługi Klienta TP S.A. w Lublinie, Nagroda Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa III stopnia, 2000
- Rozbudowa Sejmu RP w Warszawie, I Nagroda w ogólnopolskim konkursie SARP, 2001
Nagroda Cement w Architekturze SARP i SPC, 2011
- Koncepcja zagospodarowania Kwartału Foksal w Warszawie, I Nagroda w międzynarodowym konkursie SARP, 2002
- Budynek Hydroterapii w Nałęczowie, Nagroda Roku SARP, 2005
Nagroda I stopnia Ministra Transportu i Budownictwa, 2006
- Centrum Chopinowskie w Warszawie, I Nagroda w konkursie międzynarodowym SARP, 2005
Nominacja do Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, 2010
- Rewaloryzacja Muzeum Fryderyka Chopina - parku w Żelazowej Woli wraz z budową obiektów obsługi turystów, I Nagroda w konkursie międzynarodowym SARP, 2006
Nominacja do Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, 2010
Nagroda UIA (International Union of Architects) „For the most friendly and accessible for all public project of The UIA Region II” Edition 2011, Tokio 2011
Nominacja do Nagrody Głównej w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna w Konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
- Rozbudowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Nagroda Roku SARP,
I Nagroda Ministra Infrastruktury III stopnia, 2007
- Centrum Spotkania Kultur, Modernizacja Teatru Muzycznego oraz Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, I Nagroda w konkursie międzynarodowym, 2009
- Koncepcja architektoniczno - budowlana rozbudowy Szpitala Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornej, I Nagroda w ogólnopolskim konkursie architektonicznym, 2012.
- Lubelski Park Naukowo - Technologiczny w Lublinie, I Nagroda w ogólnopolskim konkursie SARP, 2003
Nagroda Cement w Architekturze SARP i SPC,
2013 Nominacja do Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, 2014
W roku 2013 powierzono mu przewodniczenie Główną Komisją Urbanistyki i Architektury. Pod jego przewodnictwem GKU-A.
Od 2006 roku jest członkiem PAN w Lublinie, wykładowcą akademickim na Politechnice Lubelskiej a obecnie na WSPiA w Lublinie.
Równocześnie z wyjątkową aktywnością zawodową i naukowo - dydaktyczną, od wielu lat działa społecznie na rzecz aktywizacji środowisk lokalnych poprzez proekologiczną humanizację i jakość środowiska zbudowanego czy działania artystyczne.
Autor licznych publikacji i esejów z dziedziny architektury, m. in. „Poszukiwania struktur. Prace architektoniczne 1997 – 2011”, PAN O/Lublin 2012, tom I i tom II, czy publikacje w ARCH i ARCHITEKTURZE.
W 2012 roku otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, za szczególne zasługi dla kultury polskiej.
Sześć pracowni: 22ARCHITEKCI, ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska, Artchitecture, B2 Studio, BE DDJM Architekci i Kuryłowicz & Associates walczy o główne nagrody w konkursie organizowanym przez PFR Nieruchomości S.A. Laureatów konkursu poznamy już 30 kwietnia.
Wręczono nagrody laureatom konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję osiedla przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Najlepszym projektem okazała się propozycja krakowskiej pracowni BE DDJM, której przyznano pierwszą nagrodę ze wskazaniem do realizacji. Wręczono w sumie trzy nagrody i trzy wyróżnienia.
Do końca października pracownie projektowe mogą zgłaszać swój udział w konkursie organizowanym przez spółkę PFR Nieruchomości. Do zaprojektowania jest osiedla mieszkaniowe, które powstanie na przeszło 1,7 hektarowej działce przy ul. Ratuszowej. Zwycięski projekt poznamy na początku lutego 2020 roku.
Wybitni polscy architekci, geodeci, rzeczoznawcy majątkowi i publicyści otrzymali Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadane przez Prezesa Rady Ministrów. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. architekt Daniel Libeskind, Tomasz Konior i Bolesław Stelmach.
Komunikacyjny paraliż, estetyczny miszmasz, rozlewająca się na przedmieścia zabudowa… Jakie są największe urbanistyczne wyzwania, przed którymi stoją polskie miasta? Czy faktycznie jest aż tak źle? Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, założyciel pracowni Stelmach i Partnerzy podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami.
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM