Hugon Kowalski ukończył studia na wydziale Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki UA w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy "Porozmawiajmy o śmieciach" dotyczący problemu slumsów w Bombaju otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011.
W 2010 roku na czwartym roku studiów otworzył własną pracownię – UGO architecture, którą rozwija do dziś.
Jego projekty prezentowane były na wystawach: podczas Seul Design Fair w 2011 roku, w Mediolanie podczas MadEXPO, w Bolonii podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa Ekologicznego w 2010 roku, w Cube Gallery w Manchester City podczas wystawy organizowanej przez Królewskie Stowarzyszenie Architektów Wielkiej Brytanii w 2009 roku.
Laureat 27 nagród, w tym wielu międzynarodowych. W 2012 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Archi-world Academy dla młodych architektów i studentów architektury. Zdobywca International Design Award (2008 r. – kategoria dom, II miejsce 2009 r. – budynek użyteczności publicznej i dom jednorodzinny). Wyróżniony w konkursie na opracowanie koncepcji Placu Narutowicza w Warszawie, zdobywca nagrody im. Macieja Nowickiego w 2014 roku.
Projekty Hugona Kowalskiego publikowane były w ponad 40 tytułach polskich i zagranicznych.
Od 2012 roku aktywny członek zarządu poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Architekturę może zniszczyć nie tylko komercjalizacja, ale też brak kontroli nad partycypacją społeczną, która jest dobra, ale potrzebuje kuratora. Bez niego powstaną budynki, z których nikt nie będzie korzystał, a to cios nie tylko dla miasta, ale także dla środowiska. Taki m.in. wniosek płynie z sesji 4DD „Czas na refleksję – czy idziemy w dobrym kierunku?”.
Znamy już zwycięzców pierwszej edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego, organizowanego przez poznański oddział SARP i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP. Jury pod przewodnictwem Przemo Łukasika wybrało przykłady najlepszej architektury Wielkopolski zrealizowanej w ubiegłym roku. Prezentujemy zwycięzców!
Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Daniel Cieślik, Kamila Kaprzyk, Hugon Kowalski i Zbigniew Maćków - oto wielka piątka nominowanych w kategorii:"Ludzie - Architekt"w konkursie 4 Buildings Awards 2019. Już zapraszamy do głosowania, które potrwa do 25 października 2019 roku!
Jury rozstrzygnęło konkurs na koncepcję czasowego punktu widokowego na placu budowy nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obiekt będzie też pełnił funkcję punktu informacyjnego. Ma przybliżać odbiorcom instytucję i proces powstawania nowej siedziby Muzeum.
Sportowa część Ogrodu Jordanowskiego nr 1, przy ul. Solnej została oficjalnie otwarta. Na zakończenie prac czekali nie tylko mieszkańcy Starego Miasta, ale też uczniowie pobliskich szkół. Ostateczny kształt ogrodu konsultowany był z różnymi grupami społecznymi, także z dziećmi i młodzieżą. Za projekt odpowiada architekt Hugon Kowalski.
Szef Zespołu Projektowego Perbo-Projekt
Założyciel Archimedia
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM