Dyplom uzyskał w 1997 r. na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem. Praca dyplomowa nominowana była w konkursie na Dyplom Roku SARP. Za dorobek w czasie studiów został uhonorowany przez Rektora Politechniki Śląskiej Medalem „Omnium Studiosorum Optimo” („Najlepszemu Spośród Absolwentów”) - numer albumu 06.
Pracę doktorską pt.: „Wspomaganie komputerowe w tworzeniu przestrzeni architektonicznej. Analiza wpływu zastosowania technologii informacyjnej na kształtowanie i użytkowanie obiektu architektonicznego” obronił w 2004 r.
Dr inż. arch. Krzysztof Zalewski - architekt, naukowiec i publicysta. Właściciel Zalewski Architecture Group, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
Realizuje nieszablonowe projekty architektoniczne, urbanistyczne, działa na polu designu i teorii architektonicznej. Wierzy, że projektowanie nie znosi nudy i stagnacji: Architektura i design powinny budzić emocje, zaskakiwać i zmieniać – przestrzeń i życie – na lepsze. Czynną pracę projektową zawsze łączy z refleksją teoretyczną.
Laureat ponad 20 konkursów i nagród architektonicznych, autor i współautor kilkudziesięciu obiektów oraz ponad 50 publikacji oraz opinii i opracowań eksperckich.
Członek SARP oraz Izby Architektów RP. Juror konkursów architektonicznych.
Od ponad 15 lat przede wszystkim czynny architekt. Zanim stworzył własny zespół zdobywał doświadczenie jako projektant i kierownik pracowni w znanym śląskim biurze projektów. Tworzył projekty obiektów handlowych, usługowych, mieszkaniowych i przemysłowych.
Jest autorem i współautorem niepowtarzalnych projektów architektonicznych, w tym.:
Centrum Handlowe FORUM w Gliwicach,
Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie,
Modernizacja Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Polskiego Radia im. Grzegorza Fitelberga, Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice,
3 sale audytoryjne Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej
Budynek biurowy FIS-SST Gliwicach na terenie Nowe Gliwice Bussiness Park
Zakłady Steel.s Poland w Żarowie
Zespoły mieszkaniowe w Tarnowskich Górach, Katowicach, Lublinie
Obiekty hotelowe i apartamentowe w Darłowie.
Krzysztofa Zalewskiego pasjonuje historia II wojny światowej i militaria z tego okresu. Wakacje spędza „na froncie zachodnim”. Marzenie? - oryginalny Jeep Willis rocznik 1944 w dobrym stanie.
Jest miłośnikiem sportów indywidualnych, w których można zmierzyć się ze sobą samym: biegów długodystansowych, narciarstwa, kolarstwa górskiego.
W pracowni wprowadza języki obce i czerpię z pokładów doświadczeń pokoleń wieszczów - językiem urzędowym biura są parafrazy klasyków: Stanisława Barei, Andrzeja Zbycha i innych - do refleksji i użycia w każdej sytuacji.
Specjalista z zakresu innowacji oraz technologii informacyjnych w architekturze. Jego zainteresowania zawodowe oscylują w zakresie awangardy architektonicznej - związanej z innowacjami projektowymi i technologicznymi. Ambicją Krzysztofa Zalewskiego jest ich sukcesywne wdrażanie na rodzimym gruncie. W przyszłości, chce skupić się na szerszym zastosowaniu technologii informacyjnych w praktyce– interakcji budynku z użytkownikiem, multimediów, architektury wirtualnej (Virtual Architecture), a także autorskich koncepcji architektonicznych sformułowanych w pracy doktorskiej: architektury pogłębionej (Augmented Architecture) © oraz Hybrydowej (Hybrid Architecture)©.
Budynki biurowe podlegają ścisłym rygorom. Funkcja determinuje formę. Powierzchnia musi się dobrze sprzedać. Dużymi gabarytami wypełniają tkankę miejską stając się znaczącymi ogniwami w funkcjonowaniu dzielnic. Mogą kusić ciekawą architekturą albo ciążyć bryłą. Wszystko ma znaczenie, ale gdy sektor budownictwa odpowiada za 40 do 50 proc. konsumpcji globalnej energii, kierunek wydaje się dziś ściśle określony. Koniecznością jest projektowanie, budowanie i użytkowanie budynków biurowych w sposób zrównoważony. A pomóc w tym mogą technologie. W którą stronę zmierza dziś projektowanie budynków biurowych? O to zapytaliśmy architektów.
Gdy sektor budownictwa jest odpowiedzialny za 50 proc. konsumpcji globalnej energii, dbałość o zrównoważony rozwój i ekologię to dziś oczywista konieczność. Zagadnienie zarówno techniczne, jak i etyczne - podkreśla Krzysztof Zalewski, architekt i właściciel Zalewski Architecture Group.
W styczniu 2018 została opublikowana strategia komisji europejskiej dotycząca sukcesywnego wycofywania jednorazowych produktów plastikowych z powszechnego użytku. Czy to początek końca cywilizacji jednorazowego użytku? Jak wypada Polska w tym kontekście w stosunku do krajów Europy Zachodniej? Dane są bezwzględne - przeciętny obywatel Danii zużywa rocznie 4 torby foliowe, podczas gdy Polak aż 400. Co mogą zrobić projektanci, producenci, architekci i użytkownicy, aby uratować naszą planetę? O tym rozmawiano podczas sesji poświęconej zrównoważonemu rozwojowi na 4 Design Days.
Światowa firma – lokalny zabytek. Styl neogotycki – atmosfera chilloutu. Gliwicka spółka IT The Software House - budynek gliwickiej poczty z 1906 r. Czy te różne elementy można ze sobą połączyć? Można i to z efektem, który wykracza daleko poza pojęcie rewitalizacji. To obszar, w którym historia jest adaptowana i przekształcana, a łączenie nowego ze starym przebiega na wielu poziomach. Za projekt odpowiada biuro Zalewski Architecture Group.
Moda na rewitalizację trwa w najlepsze. Coraz więcej postindustrialnych budynków, przedwojennych kamienic, a nawet całych kwartałów otrzymuje drugie życie. Dzięki pasji inwestorów i architektów w starych murach powstają niezwykłe biurowce, mieszkania, centra handlowe i hotele.
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.