Mariusz Rutz urodził się w 1961 r. w Toruniu. Studia architektoniczne odbywał na Politechnice Gdańskiej oraz na Technicznym Uniwersytecie w Monachium, którego jest absolwentem.
Karierę zawodową rozpoczął w roku 1987 w Monachium w biurze prof. Otto Steidle, a następnie w biurze HENN Architekten Ingenieure – pracowni wyspecjalizowanej w projektowaniu obiektów przemysłowych, naukowych i użyteczności publicznej.
W roku 1994 założył własną pracownię w Berlinie, a w 1998 wspólnie ze Zbigniewem Pszczulnym – biuro JSK Architekci w Warszawie, które w roku 2007 rozszerzone zostaje o dwa nowe odziały – we Wrocławiu i Sopocie.
Międzynarodowe zawodowe doświadczenia Mariusza Rutza zaowocowały licznymi wyróżnieniami zawodowymi i nagrodami w konkursach architektonicznych i złożyły się także na sukcesy biura JSK Architekci, czego wyrazem są zrealizowane projekty nowych terminali lotniczych w Gdańsku i Wrocławiu, czy pierwszego w Polsce nowoczesnego stadionu piłkarskiego Legii Warszawa.
Architekt jest także projektantem wielu budynków biurowych, centrów handlowych oraz dwóch ważnych obiektów realizowanych przy okazji turnieju UEFA EURO 2012, t.j. stadionu miejskiego we Wrocławiu i Stadionu Narodowego w Warszawie.
Mariusz Rutz jest członkiem Bawarskiej Izby Architektów w Monachium oraz Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.
Na warszawskiej Woli powstaje nowa inwestycja Vector+ spod kreski JSK Architekci. To pierwszy nowoczesny budynek biurowy w północno-zachodniej części Woli, zlokalizowany przy skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia z ul. Obozową. O projekcie opowiada Mariusz Rutz, współwłaściciel JSK Architekci.
Rusza budowa biurowca Vector+ w Warszawie. To pierwszy nowoczesny budynek biurowy w północno-zachodniej części dynamicznie rozwijającej się Woli, zlokalizowany przy skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia z ul. Obozową. Za koncepcję i projekt architektoniczny odpowiada pracownia JSK Architekci.
Budynek biurowy Park Avenue, który zostanie oddany do użytku w połowie 2018 roku, powstaje w samym centrum Warszawy. Za wyjątkowy projekt architektoniczny, który oddaje wielkomiejski charakter okolicy i tworzy pierzeję ulicy Wspólnej, odpowiada renomowana pracownia JSK Architekci.
W Warszawie na koronie Stadionu Narodowego rozpoczął się montaż nazwy własnej najnowocześniejszego obiektu wielofunkcyjnego w Polsce, czyli PGE Narodowego. Nazwę zaprojektowało biuro architektoniczne JSK Architekci. To samo, które zwyciężyło w konkursie na zaprojektowanie głównej areny piłkarskich mistrzostw Euro 2012, rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie.
Prezydent miasta Opola ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu Mikołaja Kopernika w Opolu.
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio