REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ludzie z branży: architektura, nieruchomości

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z

Paweł Saramowicz

Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz, założyciel (ur. 1967)
Paweł Saramowicz - założyciel, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz - sylwetka osoby z branży architektonicznej

Biogram

Paweł Mikołaj Saramowicz urodził się 28 stycznia 1967 w Kielcach. Studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, który ukończył w 1993 roku. W 2000 uzyskał stopień doktora nauk technicznych w specjalności teorii architektury i urbanistyki, na podstawie rozprawy „Związki pomiędzy architekturą a sztuką filmową”. Był stypendystą uniwersytetów w Wenecji, Neapolu i Las Palmas. W roku 1997 został laureatem Nagrody Twórczej Miasta Krakowa w dziedzinie architektury.

W 1991 roku w Krakowie założył z dr. Rafałem Baryczem Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Jest autorem kilkudziesięciu innowacyjnych budynków z segmentu architektury użyteczności publicznej, mieszkaniowej wielorodzinnej, willowej i rezydencjalnej, edukacji, sportu i rekreacji, przemysłu i handlu, jak również wnętrz. Został uhonorowany licznymi nagrodami architektonicznymi. Twórczości Barycza i Saramowicza poświęconych jest kilkaset publikacji w literaturze fachowej w kraju i na świecie.

Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz posiada zdecydowaną wizję kształtu współczesnej architektury. Barycz i Saramowicz są przekonani, że architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi być awangardowa i nowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Wyrasta bowiem z kultury i w relacji do niej buduje swą tożsamość. Swą dewizę twórczą wywodzą od Augustyna z Hippony, że „piękno jest blaskiem prawdy”. Idea Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz to scalenie modernizmu z rodzimością. Zakorzenianie go w tradycji kulturowej i nadanie mu cech wernakularnych. Nazywają go modernizmem tożsamościowym.

W 2002 roku Barycz i Saramowicz byli współtwórcami Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzą mistrzowską klasę projektową. Cenieni wychowawcy młodzieży architektonicznej, są promotorami wielu prac dyplomowych. Paweł Saramowicz jest jurorem Plebiscytu Sztuki Architektury „Polska Architektura XXL”.

Architekt jest autorem publikacji poświęconych zagadnieniom nowoczesnej architektury. Odpoczywa płetwonurkując. Jest prawnukiem burmistrza Szydłowca (1916-1919) Franciszka Saramowicza.

 

Współpracownicy

» ZOBACZ WIĘCEJ OSÓB

WIADOMOŚCI: Paweł Saramowicz RSS