×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ludzie z branży: architektura, nieruchomości

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z

Rafał Barycz

Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz, założyciel (ur. 1967)
Rafał Barycz - założyciel, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz - sylwetka osoby z branży architektonicznej

Biogram

Rafał Stanisław Barycz urodził się 14 maja 1967 w Krakowie. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, który ukończył z wyróżnieniem w 1992 roku, na podstawie przygotowanego we współpracy z Wydziałem Architektury Fachhochschule Münster projektu „Europejskiego Centrum Współpracy Kulturowej wokół Zamku Schloß Welbergen”. W 1997 uzyskał tam stopień doktora nauk technicznych w specjalności projektowania architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej, na podstawie rozprawy „Architektura mieszkaniowa Krakowa, Wiednia i Grazu na tle współczesnych tendencji stylistycznych”. Wychowanek grazkiej szkoły architektonicznej, był stypendystą Fundacji Lanckorońskich z Brzezia, Haus der Architektur w Grazu, Rządu Krajowego Styrii. W roku 1995 został laureatem Nagrody Twórczej Miasta Krakowa w dziedzinie architektury.

W 1991 roku w Krakowie założył z dr. Pawłem Saramowiczem Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Jest autorem kilkudziesięciu innowacyjnych budynków z segmentu architektury użyteczności publicznej, mieszkaniowej wielorodzinnej, willowej i rezydencjalnej, edukacji, sportu i rekreacji, przemysłu i handlu, jak również wnętrz. Został uhonorowany licznymi nagrodami architektonicznymi. Twórczości Barycza i Saramowicza poświęconych jest kilkaset publikacji w literaturze fachowej w kraju i na świecie.

Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz posiada zdecydowaną wizję kształtu współczesnej architektury. Barycz i Saramowicz są przekonani, że architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi być awangardowa i nowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Wyrasta bowiem z kultury i w relacji do niej buduje swą tożsamość. Swą dewizę twórczą wywodzą od Augustyna z Hippony, że „piękno jest blaskiem prawdy”. Idea Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz to scalenie modernizmu z rodzimością. Zakorzenianie go w tradycji kulturowej i nadanie mu cech wernakularnych. Nazywają go modernizmem tożsamościowym.

W 2002 roku Barycz i Saramowicz byli współtwórcami Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzą mistrzowską klasę projektową. Cenieni wychowawcy młodzieży architektonicznej, są promotorami wielu prac dyplomowych. Rafał Barycz jest m.in. członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Miasta Krakowa od 2004 roku, Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów w programie B4F miesięcznika „Builder”, jak również jurorem Plebiscytu Sztuki Architektury „Polska Architektura XXL”. Ogłosił kilkadziesiąt publikacji w kraju i za granicą, poświęconych zagadnieniom nowoczesnego projektowania architektonicznego.

Architekt jest miłośnikiem narciarstwa alpejskiego, skituru i wspinaczki wysokogórskiej, kolarstwa górskiego i tenisa, a zwłaszcza turystyki motocyklowej. Czas najchętniej spędza w swym zabytkowym domu wakacyjnym w Piwnicznej-Zdroju. Jest wnukiem historyka Henryka Barycza (1901-1994), profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezesa Polskiej Akademii Umiejętności.

Współpracownicy

» ZOBACZ WIĘCEJ OSÓB

WIADOMOŚCI: Rafał Barycz RSS