Jest absolwentem Politechniki Poznańskiej Wydziału Budownictwa Lądowego, Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego. W 1981 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera architekta w zakresie architektury.
Od 1989 roku prowadzi działalność dydaktyczną na Politechnice Poznańskiej, a od roku 2007 na Uniwersytecie Artystycznym. Ponadto od 2010 roku jest kierownikiem Pracowni Projektowania Architektonicznego III na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
W 1999 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki, nadany uchwałą Rady Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Rozprawa doktorska nosiła tytuł.: „Elementy logistyczne w projektowaniu architektonicznym a ocena sprawności eksploatacji budynku”.
W 2012 roku Rada Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu nadała Stanisławowi Sipińskiemu tytuł doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki projektowe na podstawie oceny ogólnego dorobku artystycznego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt.: „Sztuka łączenia przestrzeni”.
W latach 1982 – 1988 pracował na stanowisku projektanta w pracowni Inwestprojekt. 1988 – 1992 był zatrudniony w ARI Sp. z o.o. . Od 1993 roku prowadzi, wspólnie z żoną dr hab. inż. arch. Ewą Pruszewicz-Sipińską, prof. nadzw. PP, autorską Pracownię Architektoniczną.
Obiekty zrealizowane na podstawie projektów wykonanych w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o. od 1993 roku, łącznie 58 obiektów, ok. 600 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 4 obiekty mostowe, szpitale, obiekty mieszkalne wielorodzinne, biurowe, centra handlowe, obiekty liniowe.
Nagroda International Property Awards 2014 in the category of Mixed-use Architecture for Poland with Towarowa 41 Residential Building
Nagroda Gazela Biznesu 2012 przyznawana przez Dziennik „Puls Biznesu” dla grona najdynamiczniej rozwijających się firm;
Nagroda International Property Awards 2011 Best Office Architecture 5* za obiekt Skalar Office Center, konkurs organizowany przez Google i Bloomberg Television;
Tytuł „Budowa Roku 2009” Nagroda I stopnia przyznany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa za projekt Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galeria Malta w Poznaniu;
Wyróżnienie w konkursie Platynowe Wiertło 2009 za projekt Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galeria Malta, Poznań, ul. abpa Antoniego Baraniaka 8, nagrodzony Platynowym Wiertłem w kategorii Budownictwo Komercyjne;
UPRAWNIENIA:
1986 r. - uprawnienia budowlane, nadane decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu o stwierdzeniu przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w specjalności architektonicznej nr 158/86/Pw.
Kwalifikacje konserwatorskie wydane przez WKZ w 1996 roku, w zakresie wykonywania projektów w specjalności architektonicznej w obiektach zabytkowych i strefie ochrony konserwatorskiej.
2002 r. - tytuł rzeczoznawcy budowlanego w specjalności architektonicznej do projektowania.
Członek Izby Architektów, Stowarzyszenia Architektów RP, oraz Wielkopolskiej Izby Budownictwa.
Totalbud SA zakończył realizację III etapu poznańskiej inwestycji mieszkaniowej „Stara Cegielnia” w dzielnicy Grunwald. Projekt osiedla, jak dotąd złożonego z trzech budynków, jest dziełem Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich – profesorów Politechniki Poznańskiej. Deweloperem inwestycji jest Poznań Kartuska sp. z o.o. sp. k.
11 października miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod najwyższy budynek Poznania czyli biurowiec Silver Andersia. Budowa zaprojektowanej przez poznańską Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich bryły ma zostać ukończona w połowie 2025 r.
Dynamiczny rozwój poznańskiego rynku sprawił, że w mieście powstają nowe biurowce. Pracują przy nich najlepsi projektanci. Sprawdzamy, na jakie obiekty czekają pracownicy i pracownie aranżacji wnętrz w tym mieście oraz kto odpowiada za ich koncepcje.
Poznań jest dla nich ważny. To tu często kończyli studia, założyli własne pracownie i zrealizowali ważne projekty. Przedstawiamy TOP 15 najciekawszych architektów z Poznania.
Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego powstało w Poznaniu. Za opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej CBPIO odpowiedzialny był prof. dr hab. inż arch. Marian Fikus.
Architekt Tremend
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
właściciel werk.pl
współzałożyciel, wiceprezes zarządu MWM Architekci
Biuro Architektoniczne STRUKTURA