×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ludzie z branży: architektura, nieruchomości

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z

Tomasz Konior

Konior Studio, Właściciel, Architekt, Urbanista (ur. 1968)
Tomasz Konior - Właściciel, Architekt, Urbanista, Konior Studio - sylwetka osoby z branży architektonicznej

Biogram

Tomasz Mikołaj Konior (ur. 1968 w Żywcu) architekt, urbanista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, w 2019 roku obronił doktorat pt. „Ewolucja przestrzeni publicznej w budynkach dla muzyki”. Od 1995 roku prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio.

Autor ponad 150 obiektów, głównie budynków użyteczności publicznej, które zdobyły przeszło 30 nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Współautor m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” w Katowicach, które otrzymało Nagrodę Roku SARP 2008 oraz Nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) – Award For The Most Friendly And Accessible For All Public Project. W 2007 roku został pierwszym polskim laureatem Leonardo Award – International Biennale of Young Architects w Mińsku, a w 2008 roku laureatem Europe 40 under 40 – Europe’s Emerging Young Architects and Designers. W 2008 roku wraz z zespołem Konior Studio wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w której otwarcie odbyło się 1 października 2014 roku. Obecnie, po wygraniu konkursów architektonicznych realizuje projekty Zespołu Szkół Muzycznych w Warszawie, rozbudowy Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Filharmonii w Brnie.

Jest członkiem Izby Architektów RP oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, gdzie w kadencji 2012–2015 pełnił funkcję Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy Zarządzie Głównym SARP. Jest członkiem i współzałożycielem Instytutu Współczesnego Miasta. Angażuje się w społeczne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska (Stowarzyszenie LIBRA) oraz promocję muzyki (Stowarzyszenie Katowice Natura Kultura). Brał udział w sędziowaniu ważnych konkursów na projekty gmachów użyteczności publicznej m.in. Symfonia Varsovia w Warszawie (2010), Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie (2013), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014), Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli (2018) Był członkiem Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w kadencji 2013- 2018.

Wybrane projekty:

 • Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia NOSPR, Katowice, realizacja 2014
 • Społeczna szkoła podstawowa im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach, realizacja 2017
 • Centrum handlowo-usługowe SUPERSAM, Katowice, realizacja 2015
 • Zespół mieszkaniowy w Dolinie Trzech Stawów, Katowice, realizacja 2019
 • Wille Parkowa, Katowice, realizacja 2014
 • Sąd Rejonowy w Rzeszowie, realizacja 2010
 • Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA, Katowice, realizacja 2007
 • Zespół sakralny Redemtor Hominis w Krakowie, realizacja 2007
 • Tyskie Muzeum Piwowarstwa i Muzeum Regionalne BROWARIUM, realizacja 2004
 • Gimnazjum i Ośrodek Kultury, Warszawa-Białołęka, realizacja 2005
 • Szkoła podstawowa, Pruszków, realizacja 2002

WIADOMOŚCI: Tomasz Konior RSS