×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

25 mld zł na Narodowy Program Rewitalizacji Miast

  • Autor: Newseria
  • 14 sty 2014 11:25
  • Aktualizacja: 14 sty 2014 11:28
25 mld zł na Narodowy Program Rewitalizacji Miast

Narodowy Program Rewitalizacji Miast przewiduje 25 mld zł na projekty finansowane ze środków europejskich. Rząd zamierza dołożyć pieniądze z budżetu oraz wspierać poszukiwania lokalnych partnerów takich jak samorządy, partnerzy prywatni, czy społeczności mieszkańców. O środki może rywalizować 913 polskich miast.

REKLAMA

Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich zauważa, że najlepsze efekty przyniesie przeznaczenie środków na mniejszą liczbę, ale większych projektów. W zamyśle rewitalizacji nie chodzi tyle o remonty poszczególnych kamienic, ale o objęcie nią terenów poprzemysłowych, powojskowych, postoczniowych, które właściwie nie są zamieszkałe.

W ocenie eksperta są trzy obszary, w których niezbędne stają się działania rewitalizacyjne. Pierwszy z nich polega na przywróceniu życia w wyludniających się śródmieściach. To konsekwencja tego, że życie Polaków często koncentruje się wokół wielkich centrów handlowych, położonych przede wszystkim na obrzeżach miast. Drugim ważnym obszarem rewitalizacji jest ożywienie i poprawa jakości życia na osiedlach mieszkaniowych. W ostatnich latach, jak przekonuje Buczek, stały się one niebezpieczne i zaniedbane. Podobne doświadczenia mają za sobą urbaniści z krajów zachodnich i to właśnie tereny zamieszkałe są najtrudniejsze przy rewitalizacji. Trzecim obszarem, sa już wspomniane wcześniej tereny poprzemysłowe, niezamieszkałe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie