Narodowy Program Rewitalizacji Miast przewiduje 25 mld zł na projekty finansowane ze środków europejskich. Rząd zamierza dołożyć pieniądze z budżetu oraz wspierać poszukiwania lokalnych partnerów takich jak samorządy, partnerzy prywatni, czy społeczności mieszkańców. O środki może rywalizować 913 polskich miast.
Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich zauważa, że najlepsze efekty przyniesie przeznaczenie środków na mniejszą liczbę, ale większych projektów. W zamyśle rewitalizacji nie chodzi tyle o remonty poszczególnych kamienic, ale o objęcie nią terenów poprzemysłowych, powojskowych, postoczniowych, które właściwie nie są zamieszkałe.
W ocenie eksperta są trzy obszary, w których niezbędne stają się działania rewitalizacyjne. Pierwszy z nich polega na przywróceniu życia w wyludniających się śródmieściach. To konsekwencja tego, że życie Polaków często koncentruje się wokół wielkich centrów handlowych, położonych przede wszystkim na obrzeżach miast. Drugim ważnym obszarem rewitalizacji jest ożywienie i poprawa jakości życia na osiedlach mieszkaniowych. W ostatnich latach, jak przekonuje Buczek, stały się one niebezpieczne i zaniedbane. Podobne doświadczenia mają za sobą urbaniści z krajów zachodnich i to właśnie tereny zamieszkałe są najtrudniejsze przy rewitalizacji. Trzecim obszarem, sa już wspomniane wcześniej tereny poprzemysłowe, niezamieszkałe.
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci