×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

97 mln zł na zespół krytych pływalni

  • Autor: PAP
  • 17 mar 2014 10:16
97 mln zł na zespół krytych pływalni

Obligacje na kwotę 40 mln zł zamierza wyemitować miasto Lublin. Uzyskane z emisji środki będą przeznaczone na budowę zespołu krytych pływalni. Będą to obligacje przychodowe - wykupywane za środki uzyskane z czynszu dzierżawy nowych obiektów. Inwestycja jest już w budowie, uzyskała też dofinansowanie od ministerstwa sportu w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Obiekt ma być oddany do użytku w 2015 r.

REKLAMA

Kompleks pływalni powstaje przy już istniejącym basenie w Lublinie. Centralnym punktem budowanego zespołu będzie hala mieszcząca basen sportowy o wymiarach 25 x 51,3 m oraz trybuny na 2,1 tys. widzów. Basen ten ma służyć do rozgrywania zawodów pływackich na krótkich i długich dystansach, rozgrywek piłki wodnej oraz do treningów sportowych. W hali będą też pomieszczenia dla ratowników, sędziów, trenerów i lekarza.

W kompleksie będą też wielofunkcyjne baseny rekreacyjne, przy których mają funkcjonować m.in. gejzer powietrzny, wodospad, masaż ścienny trzydyszowy, sztuczna rzeka, zjeżdżalnie czy ścianka wspinaczkowa. Wydzielone zostaną strefy do nauki pływania i hydromasażu. Ma tu też być basen dla dzieci z atrakcjami, m.in. zjeżdżalnią, oraz dwa baseny zewnętrzne - jeden z ciepłą wodą wyposażony w hydromasaż; drugi połączony rękawem wodnym z halą basenów rekreacyjnych.

W kompleksie ma też powstać zespół saun oraz zespół pomieszczeń przeznaczonych do zabiegów odnowy biologicznej i rehabilitacji.

Z nowego zespołu basenów będzie mogło korzystać ponad 4 tys. osób dziennie. Obiekt ma być w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja jest już w zaawansowanym stadium budowy, jej łączny koszt sięga 97 mln zł.

Miasto Lublin wyemituje obligacje

Aby inwestycja mogła być realizowana bez przeszkód, miasto Lublin zamierza wyemitować obligacje przychodowe, co oznacza, że pieniądze na wykup obligacji pochodzić będą z przychodów, jakie przyniesie inwestycja. - Na emisję obligacji zgodzili się już radni miejscy, którzy podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie - poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

Obligacje zostaną wyemitowane do końca 2015 roku. Początek emisji będzie znany dopiero po wyborze agenta emisji i zawarciu umowy na zorganizowanie i przeprowadzenie emisji obligacji. Ostateczny termin wykupu przewidziano na koniec roku 2023. 

Środki na wykup obligacji wraz z odsetkami pochodzić będą przede wszystkim z czynszu dzierżawnego. Powstający kompleks basenów dzierżawić będzie od gminy Lublin Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Czynsz dzierżawny ustalany będzie odrębnie dla każdego roku. Jego wysokość ma uwzględniać zarówno szacowane dochody MOSiR-u, m.in. ze sprzedaży biletów, wynajmu pomieszczeń, świadczenia usług - ale także zobowiązania gminy z tytułu wykupu obligacji w danym roku.

Nabywcy obligacji będą mieli prawo zaspokojenia swoich roszczeń z przychodów lub z majątku realizowanego przedsięwzięcia, albo też z innego wskazanego przez emitenta obligacji (czyli miasto) przedsięwzięcia.

"W ten sposób zabezpieczeniem i źródłem spłaty zobowiązań z tytułu kredytowania danej inwestycji jest przede wszystkim sama inwestycja" - tłumaczyła Krzyżanowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie