×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ascetyczna bryła może być efektowna

  • Autor: propertydesign.pl
  • 16 kwi 2014 11:39
Ascetyczna bryła może być efektowna
ICHOT, fot. Ad Artis

Nowoczesne Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego zlokalizowane jest w samym sercu najstarszej części miasta. Ma stanowić preludium do zwiedzenia najcenniejszych obiektów Poznania. Otwarcie multimedialnego centrum planowane jest w dniach 30.04- 04.05 br. Za projekt architektoniczny odpowiada Ad Artis Emerla Jagiełłowicz, Wojda z Krakowa.

REKLAMA

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT) mieścić się będzie w budynku zlokalizowanym na prawym brzegu Cybiny, w miejscu, gdzie w XIX wieku mieściła się Śluza Tumska – jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań.

Unikalna bryła zlokalizowana jest w wyjątkowym miejscu. Umieszczenie Centrum na tym właśnie terenie nada mu szczególną, wręcz symboliczną wymowę, podkreślając złożoną historię tego miejsca, doskonale odzwierciedlającą historię naszego kraju. Centrum będzie opowiadać o dziejach Ostrowa Tumskiego, w szczególności o roli, jaką to miejsce odegrało w czasach kształtowania się Państwa Polskiego. ICHOT ma zaprezentować historię, by zafascynować odwiedzającego, zaintrygować go i zachęcić do odwiedzenia zabytków Ostrowa Tumskiego.

Bryła budynku jest ascetyczna i subtelna, dzięki temu podkreśla bogactwo oryginalnej architekury Ostrowa Tumskiego. Strzeliste atrium, które przecina bryłę budynku, zwrócone jest na poznańską katedrę. Projekt budynku jest unikalny i choć różni się od otaczającej, zabtkowej zabudowy, wpisuje się dobrze w kontekst miejsca.

Surowy w formie budynek Centrum będzie połączony z umiejscowionym na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem Śluzy Tumskiej – jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego. Obiekt ten zostanie odrestaurowany i dostosowany do potrzeb turystów. Poprzez przyczółek Śluzy turyści będą mogli bezpośrednio przejść z Centrum w kierunku Katedry i innych zabytków Ostrowa Tumskiego.

Centrum wykorzystywać będzie najnowsze trendy wystawiennicze. Nie będzie to tradycyjne muzeum. Centrum Historii Ostrowa Tumskiego zachęcać będzie widza do interakcji i zaangażowania się w zwiedzanie.

W 2009 roku Urząd Miasta Poznania ogłosił konkurs architektoniczny na projekt nowego gmachu Centrum. Celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie i ożywienie Ostrowa Tumskiego. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła pracownia Ad Artis Emerla Jagiełłowicz, Wojda z Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie