REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

BioNanoPark i jego kosmiczna architektura

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 kwi 2014 12:35
BioNanoPark i jego kosmiczna architektura
Kosmiczna architektura dla nowoczesnych technologii w łódzkim Technoparku, wiz. Architekton
BioNanoPark i jego kosmiczna architektura
BioNanoPark i jego kosmiczna architektura

Specjalistyczny obiekt powstający w ramach projektu BioNanoPark, będzie miał nietypową, kosmiczną wręcz architekturę. Obiekt o wyglądzie stacji kosmicznej pomieści siedem nowoczesnych laboratoriów, w tym między innymi: Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriału i Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej. Projekt architektoniczny to śmiała, ale jednocześnie bardzo uzasadniona, wizja projektantów z biura Architekton.

REKLAMA

Plan budowy obiektu w łódzkim Technoparku został częściowo oparty na koncepcji Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii Politechniki Łódzkiej oraz na założeniach dwóch dodatkowych laboratoriów opracowanych przez Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Charakterystyczna czasza, zaprojektowana w przedniej części budynku to nie fanaberia architektów – kulisty kształt wynika z potrzeb zaplanowanego w tym miejscu Laboratorium Symulacji Molekularnych. Będzie ono wizytówką powstającego obiektu nie tylko wizualnie. Stanie się najważniejszym elementem powstającej tu unikatowej bazy naukowo-badawczej. Jego podstawę stanowić będzie Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) opracowany przez naukowców z Politechniki Łódzkiej. ARUZ umożliwi badanie w nowatorski sposób i w czasie rzeczywistym reakcji zachodzących w złożonych układach molekularnych i submolekularnych.

Powstający budynek o powierzchni ponad 4000 mkw. wraz z infrastrukturą jest elementem finansowanego głównie z unijnych środków projektu BioNanoPark, w ramach którego powstało otwarte pod koniec 2012 roku centrum badawczo-wdrożeniowe.

Specjalistyczne laboratoria Technoparku za 76 mln zł

Nowe laboratoria będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonujących, chociaż już teraz ośrodek w łódzkim Technoparku należy do najnowocześniejszych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej oraz 50 nowych biur Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, gdzie mieszczą się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach takich jak informatyka, energie odnawialne, czy telekomunikacja. Budowa kompleksu kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE. W ubiegłym roku udało się pozyskać kolejne unijne środki na rozszerzenie projektu i budowę kolejnych laboratoriów.

- Jest to swego rodzaju nagroda za dotychczasową realizację projektu – mówi Andrzej Styczeń, prezes Technoparku. – Przedterminowa realizacja i wzorcowe rozliczenie spowodowały, że otrzymaliśmy szansę na dodatkowe unijne środki i to w wysokości przewyższającej pierwszą pulę przyznanych środków – wyjaśnia. – Cieszy też fakt, że wszyscy udziałowcy spółki jednogłośnie dali zielone światło dla realizacji tej inwestycji – dodaje Styczeń.

Wkład własny przy finansowaniu nowego zadania (nazywanego roboczo BioNanoPark+) w ramach projektu BioNanoPark zapewniło dwóch największych udziałowców spółki Technopark: Miasto Łódź i Województwo Łódzkie.

Wymagająca architektura

Projekt architektoniczny nowego obiektu Technoparku wykonała pracownia Architekton, odpowiedzialna między innymi za dostosowanie do nowych technologii Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego i za wygląd zespołu laboratoriów Polskiej Akademii Nauk.
Koncepcja powstała na zlecenie polsko-czeskiej firmy Block, realizującej dla Technoparku w systemie „zaprojektuj i zbuduj” tę wartą 33,6 mln zł inwestycję. Przy czym budowa nowego obiektu to około 1/3 kosztów całej inwestycji, której wartość ma wynieść w sumie ok. 90 mln zł brutto. Pozostała kwota przeznaczona zostanie na zakup sprzętu laboratoryjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie