×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budowa Muzeum II Wojny Światowej już trwa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 maj 2014 10:11
Budowa Muzeum II Wojny Światowej już trwa
Projekt Muzeum II Wojny Światowej
Budowa Muzeum II Wojny Światowej już trwa
Budowa Muzeum II Wojny Światowej już trwa
Budowa Muzeum II Wojny Światowej już trwa
Budowa Muzeum II Wojny Światowej już trwa
Budowa Muzeum II Wojny Światowej już trwa
Budowa Muzeum II Wojny Światowej już trwa

Do czasu powstania siedziby Muzeum, 40-osobowy zespół pracuje w wynajętych pomieszczeniach, w których mieszczą się też magazyny muzealne, gdzie przechowywana jest większość spośród 30 tys. eksponatów zgromadzonych przez placówkę. Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej zaplanowano na 1 września 2016 r.

REKLAMA

Budowę Muzeum podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich - polegający na wykonaniu tzw. suchego wykopu, czyli zanurzonej w ziemi betonowej wanny, w której znajdzie się podziemna część muzeum - dobiega końca - czytamy w portalu Propertynews.pl.

Prace nad suchym wykopem, trwające od sierpnia 2012 r., zakończyć się mają ostatniego dnia czerwca. Wówczas teren budowy przejmie firma, która wygrała przetarg na drugi, ostatni, etap prac - roboty naziemne. Ten etap powinien zakończyć się na przełomie marca oraz kwietnia 2016 roku i - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - muzeum powinno zostać otwarte 1 września 2016 roku. 

Do czasu powstania siedziby Muzeum, 40-osobowy zespół pracuje w wynajętych pomieszczeniach, w których mieszczą się też magazyny muzealne, gdzie przechowywana jest większość spośród 30 tys. eksponatów zgromadzonych przez placówkę. Muzeum zajmuje się też działalnością wydawniczą. Jak dotąd ukazało się ponad 20 tytułów firmowanych znakiem placówki. 

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Polski rząd w ramach wieloletniego programu zarezerwował na projekt 358 mln zł. Kolejne 27 mln zł dołoży do inwestycji ministerstwo kultury.

Siedzibę muzeum zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. O projekcie pisaliśmy już w naszym portalu dwa tygodnie temu. Projekt przewiduje, że duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się kilkanaście metrów pod ziemią. Na powierzchni stanie wysoki na około 40 metrów budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. zaplecze administracyjne, bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.

Ekspozycja główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Projekt wystawy przygotowała belgijska firma Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji. Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz II wojny światowej i jej konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie