×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Centrum Scenografii Polskiej w dawnej kopalni

  • Autor: muzeumslaskie.pl, wyborcza.pl
  • 16 maj 2014 14:33
Centrum Scenografii Polskiej w dawnej kopalni
Centrum Scenografii Polskiej przeniesione do pomieszczeń na terenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego, fot. muzeumslaskie.pl

Z początkiem maja br. zakończyła się przeprowadzka Centrum Scenografii Polskiej do pomieszczeń znajdujących na terenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Trwający od połowy marca proces rozpoczął się inwentaryzacją zgromadzonych od 1986 roku ponad 12000 autorskich projektów scenograficznych, rysunków, lalek, makiet, kostiumów, obrazów oraz prac przekazanych przez 121 artystów.

REKLAMA

Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach przeniosło się do nowej siedziby. Eksponaty ulokowane zostały w odnowionym magazynie odzieżowym górników, który znajduje się na terenie dawnej kopalni Katowice. Nowa siedziba muzeum będzie gotowa w 2015 r., powstaje od lipca 2011 r.

Część eksponatów będzie można zobaczyć już od 17 maja na wystawie „Jerzy Moskal… na dobry początek” prezentującej projekty, kolaże, makiety, plakaty oraz inne obiekty przestrzenne, które odzwierciedlają wielobarwną panoramę życia i artystycznej osobowości twórcy Centrum Scenografii Polskiej. Ekspozycję zwiedzimy do końca maja w budynku dawnego magazynu odzieży, gdzie oprócz przestrzeni wystaw czasowych znajdują się także biura i pracownie instytucji.

Poza dziełami wybitnych polskich scenografów do magazynów w budynku głównym pod nadzorem konserwatorskim została przeniesiona dokumentacja teatralna w postaci programów, plakatów, afiszy, korespondencji, rękopisów i innych pamiątek, związanych z powstawaniem i realizacją spektakli - czytamy na stronie Muzeum Śląskiego.

Równolegle z procesem przeprowadzki rozpoczęła się procedura wyłonienia wykonawcy wystawy stałej prezentującej kolekcję Centrum Scenografii Polskiej. Zgodnie z przyjętym harmonogramem ekspozycja mieszcząca się na najniższej kondygnacji nowego budynku Muzeum Śląskiego zostanie udostępniona z końcem 2014 roku.

Jak podała wyborcza.pl, wartość całego projektu wynosi ponad 324 mln zł, w tym 85 proc. to dofinansowanie ze środków unijnych (ponad 225 mln zł). Pozostała część, to wkład własny Województwa Śląskiego. Projekt uzyskał również dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wys. 2,3 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie