Dobra akustyka na CKK Jordanki to trudne zadanieUM Toruń - 04-11-2015 12:51


W salach koncertowych Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu trwają badania akustyczne.

W obiekcie badana była akustyka sali koncertowej w układzie teatralnym. Badania te są prowadzone przez inspektora nadzoru akustycznego z firmy Akustix z Poznania.

Jak informuje oficjalny portal miejski Torunia, badania akustyczne były prowadzone na różnych etapach inwestycji. Testowano zarówno materiały wykorzystane do budowy i wykończenia sali, jak i fotele oraz gotowe pomieszczenia, z rozłożoną i złożoną widownią. Co więcej, badania będą również wykonywane przy udziale widzów.

Uzyskanie bardzo dobrych warunków akustycznych w tak dużym i wielofunkcyjnym obiekcie, jak CKK Jordanki, nie jest łatwym zadaniem. Wielofunkcyjność sali oznacza możliwość organizacji koncertów muzycznych zarówno symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, operowych, music-hallowych, a także imprez takich, jak projekcje kinowe, targi, pokazy mody, szkolenia czy konferencje.

Wydarzenia te wymagają modyfikacji czasu pogłosu sali, czyli parametrów akustycznych. Głównymi ustrojami akustycznymi są konstrukcja (rodzaj użytych materiałów, kubatura) oraz widownia (jej kształt, ilość widzów). Aby zapewnić odpowiednią akustykę sali, wykonane zostaną ruchome sufity, składające się z pięciu brył, które będą zmieniały kubaturę sali. Salę koncertową i salę kameralną będą oddzielały mobilne ściany, które po obu strona pokryte są okładzinami, o dwóch różnych strukturach. Jedna strona pochłania dźwięk, druga go odbija.

Prace budowlane na Jordankach trwają od kwietnia 2013 r. Docelowo powstanie tu obiekt o niespotykanej architekturze, zaprojektowany przez światowej sławy hiszpańskiego architekta Fernando Menisa z hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos. 

Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Torunia. Generalnym wykonawcą wartej 157, 97 mln zł (brutto) inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (lider) – Acciona Infrastruktura (partner).