×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dworzec Katowice Ligota zmieni swoje oblicze

  • Autor: PKP
  • 20 maj 2014 09:21
Dworzec Katowice Ligota zmieni swoje oblicze

Kompleksowa przebudowa wnętrz, otoczenia i remont elewacji oraz poprawa bezpieczeństwa i wprowadzenie usprawnień dla osób niepełnosprawnych – to tylko niektóre z celów przebudowy dworca Katowice Ligota. Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych.

REKLAMA

W przetargu oferty złożyło pięć podmiotów. Wygrała go firma Pol-Rem Sp. z o.o. z Myszkowa, która zmodernizuje budynek dworca Katowice Ligota za prawie 3 mln zł. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa z wykonawcą prac. Prace budowlane na dworcu rozpoczną się na przełomie II i III kwartału tego roku. Dokumentację projektową przebudowy dworca Katowice Ligota przygotowała na zlecenie PKP S.A. pracownia projektowa Wandachowicz-Kashyna Architekci SP.P z Poznania. 

Dzięki inwestycji, dworzec wraz z otoczeniem zostanie dostosowany do dzisiejszych standardów obsługi podróżnych, stanie się miejscem bezpiecznym i przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Metamorfozę przejdzie elewacja budynku, która zostanie pokryta blachą tytanowo-cynkową i zabezpieczona powłoką antygrafitti. Zyska ona również nową iluminację. Nad wejściem zostanie zamontowany zegar oraz nowy szyld z nazwą dworca. Wykonawca prac wymieni również stolarkę okienną i drzwiową oraz wykona remont dachu i ocieplenie budynku.

Gruntownie wyremontowane zostaną również wszystkie pomieszczenia wewnątrz dworca. Z holu głównego dostaniemy się do poczekalni, a z nich do dworcowych toalet, które będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dworcu część pomieszczeń zostanie przystosowana do potrzeb Teatru Żelaznego i pod posterunek straży miejskiej. W pomieszczeniu teatru renowacji zostanie poddany relief autorstwa Stefana Suberlaka.

Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne na placu i wewnątrz budynku dworca. W posadzce i nawierzchni placu dworcowego pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, ułatwiające przemieszczanie się po dworcu osobom niewidomym i słabowidzącym. Na nowy zostanie wymieniony system głosowej informacji podróżnych. Na dworcu i w jego otoczeniu zostanie zamontowany również nowoczesny system monitoringu, który wpłynie pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa.

Metamorfozę przejdzie bezpośrednie otoczenie dworca. Po lewej stronie od wejścia głównego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kiosk, powstanie parking na szesnaście miejsc (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych). Z kolei tuż przy samym wejściu, oprócz ławek i koszy na śmieci, pojawi się stojak na rowery. Na terenie wokół dworca uporządkowana zostanie zieleń, a także pojawią się nowe chodniki i nawierzchnia.

Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie