×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dworzec Morski przeistacza się w Muzeum Emigracji

  • Autor: gdynia.pl
  • 19 maj 2014 10:24
Dworzec Morski przeistacza się w Muzeum Emigracji
Dworzec Morski - Muzeum Emigracji, Gdynia, fot. gdynia.pl

Dworzec Morski - przyszła siedziba Muzeum Emigracji - z dnia na dzień pięknieje. Najpoważniejsze prace na zewnątrz i wokół budynku już się zakończyły - podaje oficjalny portal miasta Gdyni.

REKLAMA

Dworzec Morski, przy ul. Polskiej 1 w Gdyni, ujmuje bielą odnowionej elewacj. Już w grudniu 2013 roku powróciły na nią płaskorzeźby orłów, zrekonstruowane według przedwojennego pierwowzoru. Bryła gmachu została uzupełniona o zniszczony podczas wojny narożnik, domykając w ten sposób symetrię kompozycji. Z kolei od strony nabrzeża Francuskiego dobudowano kładkę widokową, symbolicznie nawiązującą do trapu, po którym setki tysięcy Polaków opuszczało ojczyznę. Budynek w tym miejscu zyskał też szklaną ścianę, którą można już oglądać w pełnej krasie - czytamy na oficjalnej stronie miasta Gdyni.

Sporo zmieniło się we wnętrzu Dworca Morskiego. Odbudowano brakujące piętro i galerię, stworzono już docelowy podział pomieszczeń, w których znajdą się salka kinowa, kawiarnia, restauracja, sklepik z pamiątkami i biura Muzeum. Bardzo intensywne prace trwają w Magazynie Tranzytowym, przygotowujące tę przestrzeń do zbudowania w niej wystawy stałej - opowiada Joanna Wojdyło, rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni.

Dobrą okazją, by zobaczyć jak zmienił się Dworzec Morski są wizyty statków pasażerskich, które cumują zwyczajowo przy nabrzeżu Francuskim.
Przebudowa Dworca Morskiego ruszyła w maju 2013 roku. Całkowity koszt inwestycji wynosi 49,3 mln zł, z czego 23,8 mln zł pochodzi ze środków unijnej inicjatywy JESSICA. Muzeum Emigracji w Gdyni zainauguruje swoją działalność w zrewitalizowanym budynku na przełomie 2014/2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie