Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań City Center to połączenie galerii handlowej z dworcem PKP. Integrowanie dworców z centrami handlowymi to nie tylko trend, ale i wygoda dla podróżujących i turystów, którzy czekając na pociąg, mogą spędzić czas w atrakcyjnym miejscu. Projekt architektoniczny Dworca Poznań Główny powstał na deskach pracowni Bose International Planning and Architecture. Na Dworcu Głównym w Poznaniu wykorzystano ponad 12 tys. opraw Philips, a do iluminacji elewacji – 1600 opraw.
Budynek Dworca Głównego w Poznaniu ma powierzchnię 7000 m kw. Położony jest nad torami i peronami 1, 2, 3, równolegle do Mostu Dworcowego. Przy nowym budynku dworca powstała galeria handlowa Poznań City Center.
PKP S.A. podpisały w 2009 umowę inwestycyjną z węgierskim developerem Trigranit Development Corporation. Umowa otworzyła drogę do rozpoczęcia budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu o wartości 160 mln euro. Nowy dworzec został uroczyście otwarty 29 maja 2012 r.
Projekt architektoniczny Dworca Poznań Główny powstał na deskach pracowni Bose International Planning and Architecture.
Poznań City Center to nowoczesne centrum handlowe, znajdujące się obok dworca PKP. Jest w nim zlokalizowane ponad 250 punktów handlowych, parking na 1500 samochodów oraz terminal autobusowy. Powierzchnia centrum wynosi 58 tys. mkw. GLA. Inwestor – firma TriGranit Development – uznał, że jednym z ważniejszych czynników, tworzących wysoki standard obiektu i wpływających na estetykę będzie nowoczesne, dynamiczne oświetlenie, szcególny efekt dające na elewacji budynku.
Projekt wymagał ścisłej współpracy przedstawicieli firmy Philips z wieloma partnerami: deweloperem, zarządcą, architektem i wykonawcami nowego obiektu.
We wnękach sufitowych o łącznej długości ponad 4,5 km, użyto profesjonalnych opraw LED RGB, z możliwością zmiany barwy i natężenia światła, które umożliwiają tworzenie rozbudowanych planów i scen świetlnych, wspomagając organizację różnych wydarzeń na terenie galerii handlowej.
Oświetlenie elewacji wschodniej montowane było w ozdobnych kasetach, zasłoniętych przez szkło oraz bezpośrednie oświetlenie zalewowe z projektorów Compact Color Reach marki Philips.
- Całość jest zwizualizowana przy pomocy mapy, odzwierciedlającej układ w obiekcie, co pozwala na dowolną konfigurację i tworzenie odpowiednich scenariuszy oświetleniowych -mówi Jakub Guźniczak, Projektant Sterowania Philips.
System sterowania LED jest zarządzany z jednego centralnego punktu. Sercem systemu jest Light System Manager, który może zarządzać aż 15 tys. opraw RGB, co daje 45 tys. adresów DMX. Do oświetlenia galerii wykorzystano ponad 12 tys. opraw, a do iluminacji elewacji – 1600 opraw.
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten