×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ekspozycja przypomni dzieje XX-wiecznej fabryki na Powiślu

  • Autor: propertydesign.pl
  • 24 mar 2014 09:39
Ekspozycja przypomni dzieje XX-wiecznej fabryki na Powiślu
Copernicus Square, fot. Hochtief

Inwestor kompleksu biurowo-mieszkaniowo-handlowego realizowanego na warszawskim Powiślu na terenie dawnego zakładu przemysłowego wytwarzającego energię elektryczną ujawnił szczegóły rewitalizacji obiektu, których celem jest przybliżanie przeszłości tego miejsca. W ramach inwestycji Hochtief Development Poland wyeksponuje: tablicę pamiątkową z 1976 r. i nową tablicę przedstawiającą niemal 100-letnie dzieje zakładu.

REKLAMA

Informacje dotyczące historii fabryki i z rolą jaką odegrała ona dla Warszawy będą zlokalizowane w ogólnodostępnych przestrzeniach – w rewitalizowanym budynku dawnej maszynowni (D2), której parter zostanie zaadaptowany na pasaż handlowo-usługowy. Pierwszy element Ekspozycji Historycznej będzie stanowiła granitowa tablica pamiątkowa z 25 kwietnia 1976 r. ufundowana przez pracowników Energetyki Warszawskiej o treści: „W tym miejscu w dniu 25 kwietnia 1945 roku uroczyście uruchomiono pierwszy turbozespół odbudowany po wyzwoleniu jako symbol odnowy energetyki”. Tuż pod nią umieszczona zostanie nowa tablica informacyjna zawierająca wszystkie najważniejsze daty z przeszłości zakładu – począwszy od jego powstania w 1904 r. aż do 2003 r., gdy wyłączono go z użytkowania.


- Budowa obiektu przemysłowego na stołecznym Powiślu, który z przerwami działał przez niemal 100 lat, wyznaczała początek epoki elektryczności w Warszawie. Przeszłość zakładu bezpośrednio wiąże się również z okresem Powstania Warszawskiego. Jego znaczenie dla stolicy jest nie do przecenienia, dlatego uważamy, że naszym obowiązkiem jest realizacja inwestycji w sposób, który łączy wymagania współczesnych czasów z poszanowaniem tradycji miejsca – mówi Piotr Stark, Członek Zarządu Hochtief Development Sp. z o.o.


Umiejscowienie tablic pamiątkowych jest częścią całościowego Programu Rewitalizacji, który w ramach inwestycji obejmuje ponowne wykorzystanie kilkudziesięciu cennych historycznie detali i elementów. I tak na otwartym Placu Historii wyeksponowana zostanie zabytkowa lokomotywa, w ladach recepcyjnych znajdzie swoje miejsce suwnica z łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni, odwzorowany zostanie przebieg torów kolejowych i kształt komina.


Projekt Copernicus Square powstanie na terenie byłej Elektrowni Powiśle, między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą. W budynkach historycznych, rewitalizowanych w ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków oraz w pięciu obiektach zostanie oddanych do użytku ponad 41 tys. mkw. powierzchni, w tym: ok. 26 295 mkw. biur, 9 500 mkw. handlu i usług, 103 mieszkania oraz 384 miejsca na parkingu podziemnym. W ramach inwestycji powstaną również otwarte dla wszystkich mieszkańców place miejskie: Plac Wiślany, Plac Przyrody, Plac Techniki i Plac Historii. Kompleks zostanie oddany do użytku w ciągu 2 lat od rozpoczęcia budowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie