×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Finezyjnie kreowana iluminacja Twierdzy w Kłodzku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 maj 2014 11:57
Finezyjnie kreowana iluminacja Twierdzy w Kłodzku
Twierdza Kłodzko, fot. Osram
Finezyjnie kreowana iluminacja Twierdzy w Kłodzku
Finezyjnie kreowana iluminacja Twierdzy w Kłodzku
Finezyjnie kreowana iluminacja Twierdzy w Kłodzku

Olbrzymia Twierdza Kłodzko to najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Dzięki opartemu na technologii LED systemowi iluminacji można podziwiać ją także nocą.

REKLAMA

Proces projektowania iluminacji obiektów architektonicznych nie jest prosty. Wymaga nie tylko opracowania koncepcji czy doboru liczby urządzeń i ich mocy, lecz także wzięcia pod uwagę ograniczeń, jakie wynikają z możliwości ingerencji w strukturę oraz otoczenie obiektu. Do takich realizacji najbardziej odpowiednią technologią oświetleniową jest LED i tak też było w przypadku Twierdzy w Kłodzku.

Firma Osram była odpowiedzialna za projekt oświetlenia dla twierdzy. Oprawy oświetleniowe z wykorzystaniem diod elektroluminescencyjnych mogą być znacznie mniejsze, więc sama instalacja jest bardzo dyskretna, a jej elementów niemal nie widać w ciągu dnia.

W przypadku Twierdzy Kłodzko do oświetlenia wybrano m.in. zasilane napięciem sieciowym podłużne oprawy Nano Liner Allegro o wysokiej skuteczności świetlnej, WallWasher Shield XB RGB – oprawy, które mają niemal nieograniczone możliwości wyboru barwy światła, a dzięki układowi optycznemu można oświetlać nimi obiekt niezwykle precyzyjnym strumieniem, bez „zaśmiecania” nieba. Projektanci uzupełnili system oprawami wbudowanymi w podłoże, AquaLED 2XL. Wysunięte nad powierzchnię chodnika o zaledwie 5 mm, nie stanowią niebezpieczeństwa dla przechodniów. Całym systemem zarządza urządzenie Traxon/E:cue Lightning Control, bazujące na standardzie komunikacyjnym DMX. Iluminacja twierdzy zmienia się automatycznie według zaprogramowanych scenariuszy z zastosowaniem kalendarza astronomicznego i może być zmieniana manualnie przy pomocy sieci GSM oraz lokalnie, wykorzystując sieć Wi-Fi.

– Obiekty zabytkowe, będące świadectwem oraz dokumentem historii, są nieodłącznym elementem krajobrazu. Nie powinny być zniekształcane niewłaściwą iluminacją, lecz subtelnie kreowane w sposób pozwalający zachować ich charakter i symbolikę. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii LED. Projekt oświetlenia Twierdzy w Kłodzku z pewnością otwiera kolejny etap w iluminacjach obiektów i powinien przekonać sceptyków uważających, że technologia LED jest jeszcze zbyt nowa, droga i „za słaba” do dużych obiektów – komentuje dr inż. Marian Okoń, szef działu Projects & Solutions firmy Osram.

Firma Osram we współpracy z architektami, projektantami instalacji powstają realizacje oświetlenia wnętrz, automatyki oświetlenia, rozwiązania specjalne, oświetlenia dedykowane do zabytkowych obiektów, nowoczesnych centrów finansowych i handlowych, a także obiektów sportowych (jak np. iluminacja fasady Stadionu Narodowego).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie