×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk: odzyskać utracony blask

  • Autor: UM w Gdańsku
  • 07 maj 2014 11:41
Gdańsk: odzyskać utracony blask
fot. Fotolia

Dolny Wrzeszcz, miejsce ulubione bohaterów powieści Grassa, od 2013 roku stopniowo odzyskuje utracony blask. Wszystko to dzieje się dzięki działaniom wpisanym w kompleksowy projekt rewitalizacji. Zakończenie zasadniczych działań inwestycyjnych nastąpi w trzecim kwartale 2014 roku. Cały projekt łącznie z działaniami społecznymi zakończy się w połowie 2015 roku.

REKLAMA

Dolny Wrzeszcz obok Letnicy, Dolnego Miasta i Nowego Portu, jedną z czterech gdańskich dzielnic objętych Gdańskim Programem Rewitalizacji. Projekt ten, podobnie jak innych rewitalizowanych dzielnic, obejmuje zarówno działania inwestycyjne, jak i społeczne. Efektem tego procesu będzie nadanie temu obszarowi nowych wartości funkcjonalnych i stworzenie warunków do jego rozwoju. Projekt rewitalizacyjny przełoży się na poprawę, jakości życia mieszkańców Dolnego Wrzeszcza, przestrzeni publicznych, infrastruktury technicznej i jednocześnie podniesie stopień bezpieczeństwa powodziowego.

W ramach projektu metamorfozę przejdzie położona w samym sercu Dolnego Wrzeszcza ulica Wajdeloty, która dzięki działaniom inwestycyjnym zmienić ma się w atrakcyjną przestrzeń publiczną. Będzie nowa nawierzchnia ulicy i chodników, których piesi nie będą musieli już dzielić z parkującymi dowolnie, najczęściej na chodnikach autami. Miejsca postojowe i wjazdy zostaną zaznaczone w posadzce ulicy za pomocą różnokolorowej kostki granitowej. Pojawi się też mała architektura – nawiązująca do historycznej dzielnicy – m.in. latarnie i ławki, na których będzie można przysiąść, a także wróci zieleń.

Niezmiernie ważnym elementem projektu będzie budowa tzw. kanału ulgi Potoku Strzyża pod ulicą Wajdeloty. Zasadniczym celem jego budowy będzie zapobieganie zalewaniu posesji, piwnic budynków i samych ulic Dolnego Wrzeszcza w trakcie gwałtownych i obfitych opadów deszczowych. Przebudowa i zmiana nawierzchni obejmie także fragmenty ulic Konrada Wallenroda, Grażyny i Aldony, na odcinkach pomiędzy ul. Wajdeloty i potokiem Strzyża. Przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa i sanitarna, renowację przejdzie też ogrodzenie parku Kuźniczki. Na tym jednak nie koniec. Częściowy remont, w ramach projektu, przejdzie też 26 budynków, które przylegają bezpośrednio do remontowanych pasów drogowych.

Nową unikatową wartością tego projektu w skali krajowej, jest partnerstwo w projekcie, gminy i wspólnot mieszkaniowych. A więc sami mieszkańcy, którzy na remont domów pozyskali wespół z miastem unijną dotację.

Oprócz działań inwestycyjnych, które rozpoczną się w przyszłym roku, w Dolnym Wrzeszczu realizowane są projekty społeczne. Ich celem jest zminimalizowanie zróżnicowania ekonomicznego, społecznego i edukacyjnego występującego wśród mieszkańców dzielnicy. W ramach „Klubu Młodego Wrzeszczaka” organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży, m.in.: prowadzone pod okiem trenera zajęcia z siatkówki i tenisa stołowego, zajęcia taneczne oraz filmowe. Działania te realizowane są przez gdański MOPR. Już w tym roku „Klub Młodego Wrzeszczaka” zyska swoją siedzibę w lokalu przy ul. Wajdeloty 14. A w budynku przy ul. Waryńskiego 21 funkcjonować będzie klub mieszkańca. W tej klubo-kawiarni realizowana będzie oferta dla dorosłych mieszkańców Dolnego Wrzeszcza, która służyć ma aktywizacji środowiska oraz motywowaniu osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej do zmiany swojej sytuacji życiowej.

Szacowany obecnie koszt realizacji projektu Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza w Gdańsku wyniesie ok. 13 mln złotych, w tym dofinansowanie unijne wyniesie ok. 9 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie