W Centrum Praskim Koneser powstanie Muzeum Polskiej Wódki. Projekt architektoniczny rewitalizacji XIX-wiecznego budynku dawnej Rektyfikacji zostanie wyłoniony w lipcu 2014 r. - Podejrzewam, że architekci w swoich projektach będą chcieli dostosować się do charakteru miejsca, do Genius loci - dla portalu Propertydesign.pl mówi Marek Szeniawski, Architekt krajobrazu, Pełnomocnik ds. konkursów, SARP.
W 2017 roku na warszawskiej Pradze pojawi się kolejny obiekt, który w ciekawy sposób prezentować będzie polską tradycję.
- Szkoci mają muzea whisky, Francuzi koniaków i szampana, nadszedł czas, aby Polacy także zaczęłi chwalić się swoim narodowym trunkiem. Stąd inicjatywa Pernod Ricard pod Patronatem Stowarzyszenia Polska Wódka, by stworzyć w Koneserze Muzeum Polskiej Wódki – mówił Andrzej Szumowski Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.
16 maja została podpisana umowa najmu, na mocy której Muzeum Polskiej Wódki powstanie w zrewitalizowanym XIX-wiecznym budynku dawnej Rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser. Opracowanie stałej ekspozycji poddane jest otwartemu konkursowi organizowanemu we współpracy z SARP. W skład jury konkursu wejdą zarówno architekci, przedstawiciele Pernod Ricard Polska, Stowarzyszenia Polska Wódka, jak i reprezentanci świata kultury. Ekspozycja ma być nowatorska, interaktywna i angażująca odbiorców.
- Rozstrzygnięcie konkursu będzie w lipcu, podejrzewam, że architekci w swoich projektach będą chcieli dostosować się do charakteru miejsca, do Genius Loci - mówi Marek Szeniawski, Architekt krajobrazu, Pełnomocnik ds. konkursów, SARP Warszawa. - To czy pracownie biorące udział w konkursie wydobędą ceglany wątek ścian, czy pójdą w metalowe konstrukcje, czy szkło nawiązujące do naczyń, do których wódka była i jest wlewana... to się okaże za dwa miesiące - dodaje.
- Idea konkursu jest wspaniała, deweloper otrzyma kilka propozycji projektów, więc to jest najlepsza droga do wyboru przyszłego wyglądu tego budynku - mówi Marek Szeniawski.
Koneser jest przestrzenią wyjątkową – postindustrialne budynki z czerwonej cegły oraz zabytkowe i zachowane instalacje, które kiedyś służyły do produkcji wódki nadają
niespotykaną gdzie indziej atmosferę. To tu produkowane były takie marki jak Luksusowa czy Wyborowa.
Muzeum wpisze się w inwestycję Centrum Praskie Koneser realizowaną przez BBI Development i Grupę Liebrecht & wooD.
Projekt kompleksu Konesera obejmuje adaptację zabytkowych postindustrialnych budynków fabrycznych dawnej wytwórni wódek i powstanie nowoczesnych obiektów harmonijnie
wpisujących się w zabytkową tkankę. Już powstaje tu część mieszkalna i niedługo zaczną powstawać przestrzenie handlowe, usługowe oraz biurowe. To będzie istotny fragment tkanki Warszawy z 342 mieszkaniami (loftami i soft loftami), ponad 28 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni handlowej, na których powstaną, butiki, restauracje, punkty
usługowe oraz 22 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Będzie to tętniące życiem miejsce w sercu historycznej Pragi.
Generalny projektant Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne