×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Iluminowana bryła lodu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 maj 2014 12:16
Iluminowana bryła lodu
fot. WiK Conference Box Franczok Kolanus Nowak
Iluminowana bryła lodu
Iluminowana bryła lodu
Iluminowana bryła lodu
Iluminowana bryła lodu
Iluminowana bryła lodu
Iluminowana bryła lodu
Iluminowana bryła lodu
Iluminowana bryła lodu

Pracownia Port Franczok+Kolanus we współpracy z Mariuszem Nowakiem otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt przebudowy starej hali maszyn przy ul. Oleskiej w Opolu. W tym miejscu powstanie nowoczesny obiekt konferencyjno-szkoleniowy i wystawienniczy.

REKLAMA

Ten niezwykły projekt pracowni zdobył pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez SARP Opole oraz Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. W dniu 26.03.2013r została podpisana pokonkursowa umowa na opracowanie dokumentacji projektowej. Prace nad projektem budowlanym i wykonawczym zostaną zakończone w czerwcu 2014r.

- Projektując dawną halę maszyn i nadając jej nowe życie zachowujemy istniejącą powłokę. Niczym wielka maszyna w fabrycznej hali pojawia się prostopadłościan rozpychający się w tej przestrzeni. Współczesna ingerencja wyrasta z wylewającej się z budynku błękitnej posadzki. Podobnie jak woda, która swój kolor zawdzięcza sposobowi w jaki pochłania światło, tak i posadzka oraz obszerne pudło wchodzą w taniec ze światłem - mówi o projekcie Marcin Kolanus z pracowni PORT. Architekt zwraca uwagę, że powstające refleksy, mienią się niczym tafla wody, iluminują w różnych odcieniach i barwach. Podkreśla, że rozepchane w hali pudło rozświetla ją niczym iluminowana bryła lodu, która miejscami jawi się jako eteryczna, czasem jako zimna i bezduszna bryła.

Funkcja projektowana

Pudło-box dzieli przestrzeń hali na część konferencyjną oraz wystawę. Samo kryje w sobie: salę konferencyjną, pomieszczenie cateringu, toalety, schowek, szatnię, magazyn i pomieszczenie techniczne. Główne wejście architekci zlokalizowali od południa z placu, który kiedyś będzie łączył budynek konferencyjno-wystawowy (halę maszyn) z wieżą ciśnień. - Wchodzimy Vis-à-vis recepcji. Od wejścia przechodzimy obok szklanego bloku recepcji kierując się w prawo do foyer części konferencyjnej lub w lewo na wystawę - mówi Józef Franczok. Wszystkie funkcje zawarte w zamkniętej przestrzeni prostopadłościanu mogą działać na dwie strony i je obsługiwać – jednocześnie box ten przez swój gabaryt i położenie bardzo wyraźnie segreguje przestrzeń wystawienniczą i konferencyjną.

- Istniejące zagłębienie (w miejscu istniejącego obecnie podestu) szklimy od góry i wykorzystujemy do celów ekspozycyjnych - dodaje. Architekt zwraca uwagę, że iluminowana podziemna część, w której umieszczono oglądane z góry stare urządzenie pompowe daje delikatne świetlne refleksy posadzki. Zauważa również, że podobnie działać będą płaskie istniejące kanały techniczne, które również delikatnie projektanci iluminowali, a w których pod warstwą szkła poprowadzili instalacje.

Zamierzeniem architektów było takie, aby w razie organizowania dużego wydarzenia sala wystaw mogła zmienić się w dodatkową przestrzeń konferencyjną. Marcin Kolanus zauważa, że pomieszczenie cateringu może obsługiwać, a także być obsługiwane z obu stron, a dzięki istniejącemu wejściu do hali od wschodu, może być bezkolizyjnie zaopatrywane nawet podczas trwania prezentacji czy wykładu. Architekci zaprojekotwali istniejące drzwi wejściowe od południa, które poszerzą foyer stanowiąc wyjście na plac/taras z tej przestrzeni. W przyszłości możliwy będzie do uzyskania również trzeci poziom, z którego będziemy oglądać wystawy (wejście na górę pudła jako dodatkowa przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna).

Rewaloryzacja części istniejącej

Ściana dzieląca przestrzeń hali na dwie połowy została przez architektów usunięta. - Istniejące zaplecze sanitarne dyspozytorni jako twór obcy dla architektury hali planuje się przenieść po wygaśnięciu zobowiązań związanych z przyznaniem dotacji unijnej. Zostanie ono umieszczone w dobudowanym obiekcie w miejscu istniejącego obrysu fundamentów starej kuźni przy dyspozytorni - dodaje Józef Franczok. Architekt zwraca uwagę, że w zamówieniu projektowym pokonkursowym zostanie zaprojektowane nowe zaplecze dyspozytorni o wysokich walorach architektonicznych. Projektanci wyburzą obcy dla hali podest, zaadoptują jednak istniejące zagłębienie do celów wystawienniczych.

Planuje się również, iż pełna wschodnia ściana hali będzie pełniła funkcje ekspozycyjne. Architekci przywrócą oryginalny wygląd więźby w hali maszyn. Ściany wnętrza hali zostaną odrestaurowane i wyeksponowana zostanie pieczołowicie odnowiona cegła. - Ewentualne ubytki planuje się uzupełnić z materiału otrzymanego z rozbiórki ściany, która teraz dzieli teraz halę na dwie części. Opcjonalnie planuje się powiększenie okien hali wydłużając je do podłogi i otwarcie w ten sposób przestrzeni hali - mówi.

Konstrukcja, materiały, elementy i instalacje projektowane

Posadzki oraz ściany boxu-pudła architekci planują wykonać z kompozytu betonu i żywic w odpowiednich odcieniach. Dodatkowo box obłożony zostanie taflami półprzeziernego szła i iluminowany w zależności od potrzeb. Salę konferencyjną ponadto będą wyciszeno przez materiałowe automatycznie przesuwane kotary (podświetlone od góry). Instalacje wentylacyjne poprowadzone będą w stropie wstawionego boxa, a następnie zejdą w posadzkę i kanałami w podłodze razem z innymi instalacjami na zewnątrz hali. W części okien hali, jak zaznacza architekt mogą pojawić się dodatkowe powłoki powodujące refleksy świetlne i rozszczepiające światło.

Salę konferencyjną oraz wszystkie funkcje w boxie oświetlone zostaną liniami świetlnymi wzdłuż zewnętrznych ścian. Część wystawiennicza i foyer oświetlone są punkcikami pojedynczych światełek, w zależności od potrzeb rozmieszczonych z różnym zagęszczeniem, purystycznych lamp. - W hali zabłyśnie również wielka forma pudła-boxu. Czasem się żarząc, czasem rozświetlając na zimno przestrzeń. Całość uzupełniają niuanse, iluminowanie kanałów czy lodowo-szklanej lady recepcji - opowiada Józef Franczok.

Zagospodarowanie terenu

Projekt zakłada wjazd na teren centrum wystawienniczo-konferencyjnego od strony ulicy Oleskiej, gdzie znajduje się stara brama. Razem z wieżą i restauracją - hala będzie stanowiła kompleks turystyczno-konferencyjno-wystawienniczy, za którym dopiero odbywać się będzie kontrola dostępu związana z wodociągami. Na tym terenie planuje się mały parking WIP. 

Połączenie z wieżą, plac

Plac przed halą to przedłużenie wylewającej się posadzki z wnętrza. Prosta forma, wcinająca się weń trawa, nacięcia/rozgałęzienia jak sieci wodociągów, czasem wychodzące w górę i tworzące siedzisko, czasem zmieniające się w pas trawy, która wcina się w formę placu. W przyszłości plac, nawiążę korespondencję z pasem wejściowym przed wieżą ciśnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie