Inteligentne oświetlenie na gdańskich ulicachpropertydesign.pl - 25-02-2014 14:27


Wybrane ulice w Gdańsku zostaną wyposażone w inteligentny system sterowania oświetleniem. Prace rozpoczną się we wrześniu.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji modernizacji oświetlenia ulicznego. Koszt inwestycji to ok. 6 mln złotych. Część środków, ok. 2,7 mln złotych pozyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do zmodernizowanego systemu przyłączane zostaną także wszystkie nowo budowane latarnie.

Wymienione zostaną oprawy oświetleniowe zamontowane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, które są jeszcze sprawne, choć mało energooszczędne. Dzięki modernizacji latarni zostanie obniżona energochłonność zamontowanych punktów świetlnych, zmniejszy się zużycie energii elektrycznej i emisja do atmosfery CO2.

W Gdańsku funkcjonuje nowoczesny system monitoringu i sterowania oświetleniem przez internet do którego zostaną podłączone latarnie. To najlepszy system w kraju umożliwiający zdalne włączanie oświetlenia, dostosowanie go do ruchu panującego na ulicach, a nawet pozwala monitorować na bieżąco stany awaryjne pojawiające się w sieci oświetleniowej.

Modernizacja gdańskiego oświetlenia zakończy się w grudniu.