×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jest szansa na powstanie muzeum historii Radomia

  • Autor: UM w Radomiu
  • 09 cze 2014 15:19
Jest szansa na powstanie muzeum historii Radomia
fot. UM w Radomiu

W Radomiu pojawiła się inicjatywa związana z utworzeniem muzeum historii miasta. Prezydent Radomia zaproponował Marszałkowi Województwa podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie.

REKLAMA

Jak informuje radomski Magistrat na temat utworzenia muzeum historii Radomia odbyły się spotkania z udziałem Aleksandra Sawickiego (Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia), Marcina Kępy (Radomskie Towarzystwo Naukowe), historyków Adama Duszyka i Dariusza Kupisza, Mariusza Mroza (Spółka Rewitalizacja), Adama Zielezińskiego (Muzeum im. Jacka Malczewskiego), Jakuba Kowalskiego (komisja kultury Rady Miejskiej), a także prowadzono korespondencję z samorządem województwa - właścicielem Muzeum im. Jacka Malczewskiego, którego oddziałem miałoby być nowe muzeum.

Radomski urząd poinformował, że Zarząd Województwa pozytywnie odniósł się do idei utworzenia muzeum Radomia i poprosił o dodatkowe informacje na temat warunków jego funkcjonowania. Miasto czeka na pozytywny rozwój całej sytuacji.

Zgodnie z zapisami proponowanego przez Prezydenta Radomia listu intencyjnego, Gmina Miasta Radomia wyraziła gotowość, po uprzednim podjęciu przez Radę Miejską stosownych uchwał,  przekazania na potrzeby utworzenia muzeum nieruchomości pomiędzy  ul. Rwańską, ul. Grodzką i Rynkiem i  jednocześnie przejęcia od Samorządu Województwa Mazowieckiego nieruchomości położonej przy ul. Rynek 4/5, z przeznaczeniem na cele kulturalne. 

Jak poinformował radomski Magistrat po stronie samorządu województwa byłoby przeprowadzenie remontu, adaptacji i wyposażenia obiektu na potrzeby muzeum, natomiast Gmina Miasta Radomia miałaby z zachowaniem przepisów prawa partycypować w kosztach tych prac,  zabezpieczając wkład własny na realizację inwestycji przy wykorzystaniu funduszy europejskich,  wynoszący do 15% kosztów inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie