REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

JSK tchnie nowe życie w tereny Dworca Gdańskiego w Warszawie

  • Autor: Property Design
  • 08 sty 2014 15:23
JSK tchnie nowe życie w tereny Dworca Gdańskiego w Warszawie

Dworzec Gdański w Warszawie zmieni swoje oblicze. Do stworzenia koncepcji architektonicznej przedsięwzięcia zaangażowano pracownię JSK Architekci, młodego utalentowanego architekta Tomasza Smola oraz cenione Towarzystwo Projektowe z prof. Jerzym Porębskim na czele. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe. W projekcie miała udział Grupa Kapitałowa Marvipol.

REKLAMA

Koncepcja architektoniczna nowego Dworca Gdańskiego nawiązuje do cenionych obiektów dworcowych powojennego modernizmu autorstwa Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, obsługujących stacje kolejowe na linii średnicowej w Warszawie. Dworce te wzniesiono w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, a należą do nich: Warszawa Ochota, Warszawa Powiśle, Warszawa Stadion, Warszawa Wschodnia oraz Warszawa Centralna.

Jak podkreśla młody architekt Tomasz Smol, doceniony kilka miesięcy temu za opracowanie koncepcji nowego Dworca Zachodniego, architektura projektowanego dworca Warszawa Gdańska opiera się na charakterystycznej dla projektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka zasadzie, w której konstrukcja budynku jest integralnym elementem projektu oraz wpływa bezpośrednio na wyraz architektoniczny obiektu, a sam układ konstrukcyjny jest prosty i czytelny. - Dach dworca zaprojektowano w konstrukcji wielokrzywiznowej i ukształtowano według tych samych zasad konstrukcji, które były stosowane w projektach dworców na linii średnicowej. Nawiązanie to jest twórczym przetworzeniem tych pomysłów z dodaniem cech i możliwości architektury współczesnej. Co ważne, nasza koncepcja dworca współgra kompozycyjnie z istniejącymi wiatami wyjściowymi obsługującymi przystanki tramwajowe, autobusowe i stację metra autorstwa pracowni APA Kuryłowicz&Associates oraz z wiatami zrealizowanymi na peronach kolejowych - podkreśla Tomasz Smol.

JSK Architekci projektują biurowce, lotniska, galerie handlowe, hotele. Pracownia jest autorem koncepcji architektonicznych na Euro 2016 w Turcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie