×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kaliski ratusz odzyska dawny blask

  • Autor: UM Kalisz, Karina Zachara
  • 17 cze 2014 09:19
Kaliski ratusz odzyska dawny blask
fot. UM Kalisz, Karina Zachara
Kaliski ratusz odzyska dawny blask
Kaliski ratusz odzyska dawny blask
Kaliski ratusz odzyska dawny blask
Kaliski ratusz odzyska dawny blask
Kaliski ratusz odzyska dawny blask
Kaliski ratusz odzyska dawny blask

Lifting ratusza został rozpoczęty. Projekt zadania wykonała firma Stanisławski Jerzego Stanisławskiego, a wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Agad z Torunia.

REKLAMA

Do końca roku kaliski ratusz zyska nowy blask. Dziś rozpoczęły się prace związane z renowacją elewacji budynku. Całkowity koszt inwestycji sięgnie prawie 4 milionów.

Koszty są pokaźne, ale to nie powinno dziwić, bo budynek zabytkowy, a i całe zadanie nie polega  jedynie na nadaniu mu nowej kolorystyki. Harmonogram prac, które potrwają przez kilka najbliższych miesięcy jest obszerny. Poza samą renowacją elewacji polegającą na oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków w tynku oraz malowaniu budynku, wymieniona zostanie stolarka okienna na wieży ratuszowej oraz w piwnicy.

Ponadto wymienione będzie pokrycie dachowe wraz z rynnami oraz wykonana izolacja ścian fundamentowych i stropu na ostatniej kondygnacji budynku. Zakres praco obejmie też rekonstrukcję zdobień, w tym elementów złoconych godła, montaż instalacji odgromowej, renowację tarcz zegara i drzwi wejściowych.

Jednym z elementów projektu będzie też wykonanie nowej iluminacji. Odnowiony ratusz będzie w ciepłych odcieniach bieli. Jego renowacja rozpocznie proces rewitalizacji śródmieścia.

- To, że rozpoczynamy od ratusza jest w pełni świadomą, przemyślaną decyzją. Dach budynku wymaga natychmiastowej interwencji i niezależnie od wszystkiego musielibyśmy naprawić go w tym roku. Idąc za ciosem postanowiliśmy jednocześnie odnowić elewację. Bezsensownym byłoby zrobić dach, zdejmować  rusztowania, a za kilka miesięcy znowu je ustawić - wyjaśnia Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

Całkowity koszt inwestycji sięgnie prawie 4 milionów złotych. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel ponad 2, 4 mln. Projekt zadania wykonała firma Stanisławski Jerzego Stanisławskiego, a wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „Agad” Sp. z o.o. z Torunia.

Całość prac odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków. Remont ma się zakończyć w listopadzie tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie