×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Katedra Notre-Dame w zupełnie nowym świetle

  • Autor: Propertydesign.pl, Philips
  • 24 kwi 2014 11:42
Katedra Notre-Dame w zupełnie nowym świetle
Katedra Notre-Dame w Paryżu, Philips
Katedra Notre-Dame w zupełnie nowym świetle

Technologia dwudziestego pierwszego wieku w służbie trzynastowiecznej architektury - tak określić można nowe oświetlenie zamontowane na katedrze Notre-Dame oraz w jej wnętrzach. Są to nowoczesne lampy LED, które pozwalają wyeksponować architektoniczne walory tej gotyckiej budowli. W nowym systemie oświetleniowym wykorzystano ponad 400 opraw, których łączna moc nie przekracza 30 kW, co w porównaniu z poprzednią instalacją o mocy 140 kW oznacza redukcję zużycia energii o blisko 80 proc.

REKLAMA

Firma Philips połączyła technologię LED z liczącą 850 lat tradycją, składając w ten sposób hołd paryskiej perle architektury gotyckiej - katedrze Notre-Dame

Nowa technologia LED sprawia, że światło zdaje się emanować wprost z kamienia, zaś starannie ukryte punkty świetlne wydobywają piękno podświetlanych wnętrz same pozostając poza zasięgiem wzroku. Czasem intensywne, nigdy jaskrawe i zawsze ciepłe światło nie tylko wydobywa artystyczne walory katedry, ale również tworzy w niej nastrój sprzyjający skupieniu i zadumie.

Nowe oświetlenie podkreśla nawet najmniejsze detale znajdujących się we wnętrzu dzieł sztuki, takich jak np. rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która trafiła do katedry Notre-Dame w 1818 r. i jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych spośród 37 wizerunków Matki Boskiej, jakie można podziwiać w świątyni.

Podświetlone zostały również zwrócone w kierunkach północnym i południowym otwory okienne ozdobione trzynastowiecznymi rozetami, które symbolizują kwiaty rajskiego ogrodu. Nad południowym i północnym wejściem w odległości ponad 50 m od okien zainstalowano dwa ukryte punktowe źródła światła o mocy 250 W, skierowane bezpośrednio na każdą z rozet, które podkreślają subtelny charakter detali architektonicznych. Światło sprawia, że witraże zdają się emanować delikatnym blaskiem, przy czym efekt ten nie zakłóca harmonii całej bryły budynku, gdyż podświetlenie widoczne jest tylko od wewnątrz.

- Katedra pełni zarówno funkcje religijne, jak i kulturowe. Oprócz uroczystości religijnych odbywają się tu koncerty, a dodatkowo w 2013 r. świątynię zwiedziło blisko 14 milionów turystów. Dlatego nowy system oświetlenia zaprojektowano w sposób umożliwiający stworzenie atmosfery optymalnej dla poszczególnych funkcji budowli – wyjaśnia projektant oświetlenia Armand Zadikian.

Armand Zadikian zachował w niektórych częściach katedry naturalny efekt półcienia, wykorzystał subtelną grę kontrastów i barw białego światła. Aby uzyskać efekt doskonałego zespolenia oświetlenia z budynkiem, a jednocześnie niemal zupełnie ukryć przed oczami zwiedzających oprawy oświetleniowe, projektant ściśle współpracował ze zrzeszającą francuskich architektów organizacją Architectes des Bâtiments de France.

Zaawansowana technologia

Zasadniczą innowacją projektu autorstwa architekta Benoita Ferré (European Architecture Company, EUROGIP) jest pozioma, elastyczna, łatwo dostępna belka techniczna o długości trzystu metrów, odpowiadającej całemu tryforium.

Sterowanie blisko 400 oprawami oświetleniowymi odbywa się za pomocą skomputeryzowanego systemu wyposażonego w przyjazny dla użytkownika ekran dotykowy. System posiada szereg predefiniowanych motywów oświetleniowych, zaś jego operator może w razie potrzeby dodawać nowe. Niemal wszystkie źródła światła posiadają funkcję przyciemniania, co pozwala dostosowywać charakter oświetlenia do wymogów odbywających się w katedrze uroczystości (ceremonie, koncerty, nabożeństwa, itd.), pory dnia lub pory roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie