×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kluczowa dla Polski inwestycja w obszarze wysokich technologii

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 maj 2014 10:26
Kluczowa dla Polski inwestycja w obszarze wysokich technologii
Cezamat, fot. Dedeco
Kluczowa dla Polski inwestycja w obszarze wysokich technologii
Kluczowa dla Polski inwestycja w obszarze wysokich technologii
Kluczowa dla Polski inwestycja w obszarze wysokich technologii
Kluczowa dla Polski inwestycja w obszarze wysokich technologii

Minął pierwszy kwartał budowy jednego z najnowocześniejszych ośrodków badawczych w dziedzinie nanotechnologii i zaawansowanych materiałów w Europie - Laboratorium Centralnego Cezamat. Prace budowlane przy ul. Poleczki 19 w Warszawie rozpoczęły się 7 lutego. W przeciągu trzech pierwszych miesięcy zakończono roboty fundamentowe wraz z izolacjami oraz elementy pionowe pierwszej kondygnacji budynku administracyjnego i technicznego.

REKLAMA

Laboratorium Centralne Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat powstaje na terenie należącym do Politechniki Warszawskiej. Działka zlokalizowana jest przy ulicy Poleczki, między ulicami Tango i Poloneza. Projekt architektoniczno-budowlany Cezamat-u obejmuje trzy budynki: budynek technologiczny (w którym znajdować się będą m.in. pomieszczenia o podwyższonej czystości, tzw. clean room'y), budynek administracyjny (połączony z budynkiem technologicznym kładką naziemną) oraz otwarty parking naziemny, a także infrastrukturę techniczną, wjazdy i ogrodzenie terenu. Generalnym Wykonawcą obiektu wraz z dostawą elementów wyposażenia jest firma IDS-BUD S.A. O stronę architektoniczną inwestycji zadbała pracownia Dedeco.

W pierwszym miesiącu prac zakończono zagospodarowanie placu budowy, co wiązało się z wykonaniem przyłączy elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych. Etap robót ziemnych pod budynkiem administracyjnym oraz technologicznym został zamknięty zgodnie z harmonogramem, co pozwoliło na wykończenie płyt fundamentowych wraz z izolacjami obu obiektów jeszcze w drugim miesiącu prac. Do końca pierwszego kwartału powstały elementy pionowe oraz część stropów pierwszej kondygnacji budynku technicznego. Do tej pory zużyto już do budowy Cezamat-u 888 ton stali zbrojeniowej i 7,5 tysięcy m3 betonu.

W następnym kwartale rozpocznie się etap wykonywania konstrukcji żelbetowej kolejnych elementów (stropów, słupów, ścian) dla poszczególnych obiektów. Ruszą również roboty ziemne pod budowę parkingu. W tym okresie rozpoczną się też prace murarskie w budynku technologicznym i administracyjnym.

Zobacz wideo, jak są postępy w realizacji budowy Laboratorium Centralnego Cezamat

 

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat to kluczowa dla Polski inwestycja w obszarze wysokich technologii. Finansowany ze środków unijnych projekt obejmuje budowę kompleksu laboratoriów wyposażonych w unikatowy w skali światowej sprzęt badawczy. Wraz z otwarciem Laboratorium Centralnego Cezamat, naukowcy i przedsiębiorcy otrzymają dostęp do aparatury badawczej dotąd niedostępnej w naszym kraju. Posiadanie nowoczesnego zespołu laboratoriów, w których kadra światowej klasy specjalistów (zarówno polskich, jak i zagranicznych) będzie mogła realizować projekty od pomysłu do prototypu, jest dużą szansą zarówno dla polskiej nauki, jak i gospodarki – szczególnie dla mniejszych i średnich firm, które będą mogły te technologie wdrażać, produkować i sprzedawać na całym świecie.

Oprócz budowy Laboratorium Centralnego przy ul. Poleczki powstały lub zostały zmodernizowane cztery dodatkowe laboratoria przy Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, przy Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych, przy Instytucie Wysokich Ciśnień PAN oraz  w Wojskowej Akademii Technicznej. Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum ośmiu renomowanych warszawskich ośrodków naukowych, w tym czterech instytutów Polskiej Akademii Nauk (Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Fizyki, Instytut Wysokich Ciśnień i Instytut Podstawowych Problemów Techniki), Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie