REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kończy się modernizacja muzeum w Elblągu

  • Autor: PAP
  • 12 lut 2014 14:10
Kończy się modernizacja muzeum w Elblągu
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Do połowy kwietnia zakończy się modernizacja budynku Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, zalanego przed dwoma laty w wyniku awarii instalacji przeciwpożarowej. Remont kosztował prawie 2 mln euro i był możliwy dzięki współpracy z muzeum z Kaliningradu.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP w środę dyr. elbląskiego muzeum Maria Kasprzycka gruntowna renowacja budynku i dziedzińca tzw. Podzamcza zakończy się w połowie kwietnia. Do września zaplanowano natomiast opracowanie i przygotowanie nowych ekspozycji. Udostępnienie ich turystom ma być częścią rocznicowych obchodów 777-lecia miasta.

Zdaniem Kasprzyckiej, zmieni się nie tylko aranżacja wystaw, które wzbogacone zostaną o narzędzia multimedialne. "Zmieni się sama idea przedstawiania zbiorów. Chcemy pokazać, kim byli elblążanie na przestrzeni wieków i co nas z nimi łączy" - wyjaśniła.

Główna siedziba elbląskiego muzeum była zamknięta od lutego 2012 roku z powodu awarii instalacji przeciwpożarowej na poddaszu. Woda zalała wtedy pracownie, magazyny i sale wystawowe na wszystkich kondygnacjach. Ucierpiała też część zgromadzonych tam muzealiów. Budynek i zbiory były ubezpieczone, 300 tys. zł odszkodowania przeznaczono na konserwację zawilgoconych eksponatów.

Budynek Podzamcza - oddany do użytku w 1987 roku - od lat był przewidziany do modernizacji, a awaria przyspieszyła jedynie rozpoczęcie prac. Elbląskie muzeum wspólnie z muzeum Brama Frydlandzka z Kaliningradu uzyskało 3,5 mln euro dofinansowania z unijnego programu Litwa-Polska-Rosja. Projekt "Muzea ponad granicami" zakładał modernizację i bliższą współpracę obu placówek. Na remont Podzamcza przeznaczono 2 mln euro.

Muzea przygotowują bliźniacze instalacje holograficzne i przewodnik turystyczny po Elblągu i Kaliningradzie, który ukaże się w jęz. polskim i rosyjskim. Zamierzają też współpracować po zakończeniu projektu. "Elbląg i Królewiec przez wieki były bardzo bliskimi miastami i do tego chcemy powrócić" - powiedziała dyr. Kasprzycka.

W zbiorach elbląskiego muzeum znajdują się eksponaty z przedwojennego Muzeum Miejskiego, które założono w 1864 roku, oraz zabytki pochodzące z powojennych badań archeologicznych w wikińskiej osadzie Truso i na cmentarzysku plemienia Gotów w Weklicach.

Prezentuje również bogate zbiory rzemiosła artystycznego, w tym prywatną kolekcję ceramiki majolikowej z manufaktury niemieckiego cesarza Wilhelma II w Kadynach. Znaczna część eksponatów pokazuje czasy świetności Elbląga jako miasta portowego i jego związki z Hanzą, która w XIV-XV wieku zdominowała handel nad Bałtykiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie