REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na zagospodarowanie Nabrzeża Łyny rozstrzygnięty

  • Autor: Portalsamorzadowy/PAP
  • 06 mar 2014 11:04
Konkurs na zagospodarowanie Nabrzeża Łyny rozstrzygnięty
Fot. Fotolia

Odbudowanie starego kanału z kąpieliskiem nad rzeką Łyną i przystań kajakowa w okolicach Starówki - tak ma wyglądać fragment plant, czyli obszaru wypoczynkowego w olsztyńskim Śródmieściu. Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie tego obszaru.

REKLAMA

Konkurs wygrała praca architektów: Rafała Jacaszka, Macieja Jacaszka i Karola Szulca oraz inżynierów Tomasza Kusznierewicza, Piotra Ossowskiego, Jana Sontowskiego i Bartosza Sontowskiego. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 30 tys zł.

Jak powiedział przewodniczący sądu konkursowego, prezes Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) - Mariusz Ścisło, jury doceniło w zwycięskiej pracy to, że projektanci wprowadzając minimalne zmiany wyeksponowali walory tego miejsca czyli zakole rzeki Łyny jego nabrzeża, bliskość katedry św. Jakuba znajdującej się na starówce.

Projekt przewiduje przebudowę mostu św. Jakuba i zagospodarowanie nabrzeży rzeki. Nieopodal mostu ma znajdować się kajakowa przystań; odtworzony ma zostać stary kanał Łyny, w którym wybudowane zostanie niewielkie kąpielisko miejskie dla chcących odpocząć na rzeką. Przewidziano także wypożyczalnię rowerów i muzeum rzeki Łyny.

Tereny zielony służące wypoczynkowi zlokalizowano u podnóża katedry św. Jakuba w miejscu dawnej fosy i wzniesienia. Teraz jest tam niezagospodarowany plac.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział, że wkrótce rozpoczną się negocjacje z autorami zwycięskiego projektu w sprawie przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego. Rozpoczęcie prac nad przebudową plant planowane jest na 2016 rok a zakończenie na 2017 rok. Samorząd olsztyński będzie się starał o unijne dofinansowanie inwestycji z programów przewidzianych na lata 2014-2020. Jak ocenił prezydent przebudowa tego fragmentu może kosztować 15 mln zł.

Do konkursu ogłoszonego przez urząd miasta w Olsztynie zgłosiły się tylko dwa zespoły architektoniczne.

Jak powiedział Ścisło niewykluczone, że mała liczba chętnych wynikła z tego, iż warunki określające przebudowę mostu św. Jakuba i ulic znajdujących się przy plantach były rygorystyczne i wynikały z zaleceń konserwatora zabytków.

Olsztyńskie planty to obszary zieleni wokół starówki, łączące budowany Park Centralny w ścisłym Śródmieściu, Park Podzamcze aż do jeziora Długiego. W założeniu mają to być tereny służące wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców i turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie