×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Lublin: chcą zrewitalizować dolinę rzeki Bystrzycy

  • Autor: UM Lublin
  • 24 cze 2014 14:08
Lublin: chcą zrewitalizować dolinę rzeki Bystrzycy
fot. Fotolia

Lubelski magistrat ma już wstępne plany rewitalizacji obszarów doliny rzeki Bystrzyca, Czerniejówki i Czechówki. Będą plaże, ścieżki rowerowe, kładki rowerowe oraz przystanie kajakowe.

REKLAMA

Rzeka Bystrzyca to główna rzeka przepływającą przez Lublin. Na pewno należy ją właściwie i umiejętnie zagospodarować, dzięki czemu przywróci się rzece dawne znaczenie i ważne miejsce w strukturze miasta. Plany rewitalizacj mają pozwolić na racjonalne i prawidłowe zagospodarowanie terenów, które są wyjątkowo cenne przyrodniczo.

Jak informuje UM w Lublinie obecnie tworzona jest analiza terenów Bystrzycy. - Część analityczna to pierwszy krok do rewitalizacji doliny Bystrzycy. Zależy nam na ochronie rzeki przed zanieczyszczeniami, stworzymy plan zagospodarowania przestrzennego tego rejonu i przystąpimy do realizacji części rekreacyjnej dla mieszkańców. Prowadzimy rozmowy z partnerem z Holandii, który pomoże nam w stworzeniu kompleksowej analizy rejonu Bystrzycy. Na realizację programu będziemy starać się o środki unijne - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wstępne plany rewitalizacji terenu doliny Bystrzycy zakładają prace w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, m.in. wykonanie kanalizacji sanitarnej powyżej Zalewu Zemborzyckiego w m. Zemborzyce, wybudowanie zbiornika wstępnego powyżej Zalewu Zemborzyckiego, przystosowanie terenów położonych powyżej Zalewu Zemborzyckiegopo po prawej stronie brzegu Bystrzycy do pełnienia funkcji polderu, modernizację hydrotechniczną zbiornika-Zalew Zemborzycki. Planowana jest także realizacja systemu odprowadzania wód opadowych poprzez przebudowę kanalizacji deszczowej, budowę odczyszczalni ścieków deszczowych oraz modernizację wylotów do rzeki.

W dolinie rzeki ma być zapewniona część rekreacyjna dla mieszkańców. Mają powstać ścieżki pieszo-rowerowe, parkingi, kładki rowerowe, oświetlenia w formie tradycyjnej i ekologicznej, a także mała architektura - ławki, stojaki na rowery. Dla urozmaicenia estetyki całego ciągu bulwarowego planuje się realizację nasadzenia trawników, krzewów i drzew. Zaplanowano także zagospodarowanie parków miejskich w dolinie rzeki Bystrzycy. W projekcie umieszczono również wybudowanie kilku przystanków wodnych dla kajaków wraz z niezbędną infrastrukturą oraz kilku plaż dla chętnych do opalania i kąpieli.

- Pierwszą analizę będziemy mieć gotową w połowie lata. Poddamy ją pod dyskusje mieszkańców, w efekcie wyłonimy projekty do realizacji oraz utworzymy szczegółowy plan przebiegu inwestycji - przekonuje Zdzisław Strycharz, Doradca Prezydenta Miasta Lublin.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie