Ulica Piotrkowska to wizytówka Łodzi a także jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Od samego początku stanowiła oś, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój nadał obecny kształt jego centrum.
Piotrkowska rozciąga się w samym sercu miasta i skupia wiele atrakcyjnych miejsc rozrywki – około 100 pubów i restauracji. W sezonie letnim kolorowe ogródki gastronomiczne zachęcają do przebywania w przestrzeni miejskiej. Po ulicy można przejechać się rikszą lub „trambusem” i zobaczyć pomniki, np. Trzech Fabrykantów, Ławeczkę J. Tuwima czy Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci – 12 859 kostek z wygrawerowanymi nazwiskami.
W 2010 roku rozpoczęła się przebudowa ulicy, która przywraca jej wielkomiejski charakter. Przetarg na jej wykonanie wygrała firma Strabag. Zakres robót związanych z przebudową jest ogromny, obszarowo obejmuje północny, deptakowy, odcinek ulicy – od placu Wolności do skrzyżowania Piłsudskiego/ Mickiewicza – 2 kilometry gęsto zabudowanego śródmieścia, pełnego eklektycznych i secesyjnych kamienic.
W skład przebudowy weszła wymiana nawierzchni na granitowa kostkę. Tuż po rozpoczęciu prac wykonawca znalazł pod obecną nawierzchnią historyczną kostkę kamienną i tory tramwajowe. W związku z odkryciem pojawiły się propozycje wykorzystaniu ich podczas remontu i zachowania na najważniejszej łódzkiej ulicy. Ostatecznie zdecydowano, że kamienna kostka znaleziona pod nawierzchnią ulicy zostanie położona na placu Wolności. W projekcie zostaną zawarte zmiany, tak by uwzględnić położenie zabytkowej kostki. Wiadomo, że kostki jest około 4 tys. m kw. Nie wiadomo za to, ile z tego uda się zachować - część już teraz jest uszkodzona. Z tego względu nie jest możliwe wyłożenie nią całej nawierzchni placu, jednak zostanie zachowany fragment przy wejściu w ulicę Piotrkowską, który będzie pewnym pomnikiem czy elementem tożsamości.
Oprócz wymiany nawierzchni, na podstawie wytycznych, opracowanych przez jury konkursu „Wielkomiejska Piotrkowska” na podstawie zgłoszonych projektów konkursowych, Zarząd Dróg i Transportu, odpowiedzialny za inwestycję, wprowadził nowe rozwiązania architektoniczne dla osób z dysfunkcją wzroku, zamontował ozdobne meble miejskie: ławki, kosze, stojaki rowerowe, nowe drzewa, chronione ozdobnymi kratami poziomymi, latarnie z podwieszonymi donicami do sezonowego ukwiecania, zmienił słupki znaków drogowych, postawił znaki Systemu Informacji Miejskiej (SIM), a w najbliższym czasie ma pojawić się monitoring. Oprócz przebudowy Piotrkowskiej Miasto prowadziło prace na ulicach przyległych: Roosvelta, która w całości uległa przebudowie, ul. J. Tuwima i A. Struga, a w najbliższej przyszłości planowane są kolejne.
W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego łodzianie wybrali również projekt, którego zadaniem było stworzenie na ulicy 6 Sierpnia podwórca miejskiego, tzw. Woonerfa. Ruch na tej ulicy został ograniczony a na środku posadzono wyjątkowo urokliwe drzewa.
Z turystycznego punktu widzenia warte zobaczenia jest przede wszystkim kwartałowa zabudowa kamieniczna z przełomu XIX i XX wieku podobna do tej w Paryżu czy Wiedniu. Poza tym, OFF Piotrkowska - teren po dawnej Fabryce Ramisha, w którym prowadzone są szeroko pojęte działania związane z rewitalizacją poprzez kulturę. Zaangażowani w ten proces są muzycy, artyści, designerzy, animatorzy kultury, projektanci mody i inni działacze szeroko pojętej kultury alternatywnej, do tego klubokawiarnie, lokale gastronomiczne i sklepy o zróżnicowanej ofercie. Dawne mury fabryki mają stać się miejscem rozwoju kultury, sztuki i kreatywnego biznesu, ale też stworzyć alternatywę dla głównego konsumenckiego nurtu, kształtując ten obszar na wzór bohemy tętniącej życiem tylko w sobie właściwym tempie. Dodatkowo wiele lokali użytkowych na ulicy Piotrkowskiej wypełniają przemysły kreatywne, łączące funkcje komercyjne z kulturą, co wyjątkowo spodobało się zarówno łodzianom jak i przyjezdnym.
Generalny remont, obejmujący również wymianę sieci infrastrukturalnych znacznie zwiększył jakość kluczowej przestrzeni publicznej Łodzi. Jego zakończenie pozwoli również zamknąć najważniejszy rozdział „Strategii Rozwoju ulicy Piotrkowskiej w Łodzi na lata 2009 -2020”.
Piotrkowska po przebudowie odzyskała blask, zazieleniła się i stała się znów przyjazna dla odwiedzających. Co więcej, zaczęła ożywać, ponownie stała się docelowym miejscem podróży – potwierdzają to badania ruchu pieszego, prowadzone w przestrzeni ulicy. Można powiedzieć iż spełnia się na naszych oczach pragnienie, wyrażone przez członków Sztabu ulicy Piotrkowskiej z 2009 roku: Piotrkowska (…) jak dawniej stanie się miejscem spotkań towarzyskich, centrum kultury, rozrywki, kierunkiem rodzinnych spacerów, ważnym szlakiem turystycznym, promenadą miasta.
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka