×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Najdłuższa ulica handlowa odzyskała blask

  • Autor: UM Łódź
  • 22 maj 2014 09:26
Najdłuższa ulica handlowa odzyskała blask
Piotrkowska, fot. P. Wojtyczka
Najdłuższa ulica handlowa odzyskała blask
Najdłuższa ulica handlowa odzyskała blask
Najdłuższa ulica handlowa odzyskała blask
Najdłuższa ulica handlowa odzyskała blask
Najdłuższa ulica handlowa odzyskała blask

Ulica Piotrkowska to wizytówka Łodzi a także jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Od samego początku stanowiła oś, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój nadał obecny kształt jego centrum.

REKLAMA

Piotrkowska rozciąga się w samym sercu miasta i skupia wiele atrakcyjnych miejsc rozrywki – około 100 pubów i restauracji. W sezonie letnim kolorowe ogródki gastronomiczne zachęcają do przebywania w przestrzeni miejskiej. Po ulicy można przejechać się rikszą lub „trambusem” i zobaczyć pomniki, np. Trzech Fabrykantów, Ławeczkę J. Tuwima czy Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci – 12 859 kostek z wygrawerowanymi nazwiskami.

W 2010 roku rozpoczęła się przebudowa ulicy, która przywraca jej wielkomiejski charakter. Przetarg na jej wykonanie wygrała firma Strabag. Zakres robót związanych z przebudową jest ogromny, obszarowo obejmuje północny, deptakowy, odcinek ulicy – od placu Wolności do skrzyżowania Piłsudskiego/ Mickiewicza – 2 kilometry gęsto zabudowanego śródmieścia, pełnego eklektycznych i secesyjnych kamienic.

W skład przebudowy weszła wymiana nawierzchni na granitowa kostkę. Tuż po rozpoczęciu prac wykonawca znalazł pod obecną nawierzchnią historyczną kostkę kamienną i tory tramwajowe. W związku z odkryciem pojawiły się propozycje wykorzystaniu ich podczas remontu i zachowania na najważniejszej łódzkiej ulicy. Ostatecznie zdecydowano, że kamienna kostka znaleziona pod nawierzchnią ulicy zostanie położona na placu Wolności. W projekcie zostaną zawarte zmiany, tak by uwzględnić położenie zabytkowej kostki. Wiadomo, że kostki jest około 4 tys. m kw. Nie wiadomo za to, ile z tego uda się zachować - część już teraz jest uszkodzona. Z tego względu nie jest możliwe wyłożenie nią całej nawierzchni placu, jednak zostanie zachowany fragment przy wejściu w ulicę Piotrkowską, który będzie pewnym pomnikiem czy elementem tożsamości.

Oprócz wymiany nawierzchni, na podstawie wytycznych, opracowanych przez jury konkursu „Wielkomiejska Piotrkowska” na podstawie zgłoszonych projektów konkursowych, Zarząd Dróg i Transportu, odpowiedzialny za inwestycję, wprowadził nowe rozwiązania architektoniczne dla osób z dysfunkcją wzroku, zamontował ozdobne meble miejskie: ławki, kosze, stojaki rowerowe, nowe drzewa, chronione ozdobnymi kratami poziomymi, latarnie z podwieszonymi donicami do sezonowego ukwiecania, zmienił słupki znaków drogowych, postawił znaki Systemu Informacji Miejskiej (SIM), a w najbliższym czasie ma pojawić się monitoring. Oprócz przebudowy Piotrkowskiej Miasto prowadziło prace na ulicach przyległych: Roosvelta, która w całości uległa przebudowie, ul. J. Tuwima i A. Struga, a w najbliższej przyszłości planowane są kolejne.

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego łodzianie wybrali również projekt, którego zadaniem było stworzenie na ulicy 6 Sierpnia podwórca miejskiego, tzw. Woonerfa. Ruch na tej ulicy został ograniczony a na środku posadzono wyjątkowo urokliwe drzewa.

Z turystycznego punktu widzenia warte zobaczenia jest przede wszystkim kwartałowa zabudowa kamieniczna z przełomu XIX i XX wieku podobna do tej w Paryżu czy Wiedniu. Poza tym, OFF Piotrkowska - teren po dawnej Fabryce Ramisha, w którym prowadzone są szeroko pojęte działania związane z rewitalizacją poprzez kulturę. Zaangażowani w ten proces są muzycy, artyści, designerzy, animatorzy kultury, projektanci mody i inni działacze szeroko pojętej kultury alternatywnej, do tego klubokawiarnie, lokale gastronomiczne i sklepy o zróżnicowanej ofercie. Dawne mury fabryki mają stać się miejscem rozwoju kultury, sztuki i kreatywnego biznesu, ale też stworzyć alternatywę dla głównego konsumenckiego nurtu, kształtując ten obszar na wzór bohemy tętniącej życiem tylko w sobie właściwym tempie. Dodatkowo wiele lokali użytkowych na ulicy Piotrkowskiej wypełniają przemysły kreatywne, łączące funkcje komercyjne z kulturą, co wyjątkowo spodobało się zarówno łodzianom jak i przyjezdnym.

Generalny remont, obejmujący również wymianę sieci infrastrukturalnych znacznie zwiększył jakość kluczowej przestrzeni publicznej Łodzi. Jego zakończenie pozwoli również zamknąć najważniejszy rozdział „Strategii Rozwoju ulicy Piotrkowskiej w Łodzi na lata 2009 -2020”.

Piotrkowska po przebudowie odzyskała blask, zazieleniła się i stała się znów przyjazna dla odwiedzających. Co więcej, zaczęła ożywać, ponownie stała się docelowym miejscem podróży – potwierdzają to badania ruchu pieszego, prowadzone w przestrzeni ulicy. Można powiedzieć iż spełnia się na naszych oczach pragnienie, wyrażone przez członków Sztabu ulicy Piotrkowskiej z 2009 roku: Piotrkowska (…) jak dawniej stanie się miejscem spotkań towarzyskich, centrum kultury, rozrywki, kierunkiem rodzinnych spacerów, ważnym szlakiem turystycznym, promenadą miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie