×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Największa od wielu lat przebudowa mola

  • Autor: Propertynews.pl, UM Kołobrzeg
  • 05 maj 2014 12:27
Największa od wielu lat przebudowa mola
Nowe molo w Kołobrzegu, fot. UM Kołobrzeg
Największa od wielu lat przebudowa mola
Największa od wielu lat przebudowa mola
Największa od wielu lat przebudowa mola
Największa od wielu lat przebudowa mola
Największa od wielu lat przebudowa mola
Największa od wielu lat przebudowa mola

Molo w Kołobrzegu ma 204,2 m długości i 9 m szerokości. Obiekt składa się z 13 powtarzalnych segmentów o rozpiętości 15,5 m wspartych na 13 żelbetowych filarach. Kapitalny remont mola rozpocznie się 15 maja i potrwa do końca listopada 2014 r.

REKLAMA

Będzie to największy remont molo w Kołobrzegu od czasu oddania mola do użytku w 1971 r. Ze starej konstrukcji zostaną właściwie tylko filary i przęsła, reszta elementów będzie wymieniona - czytamy w portalu Propertynews.pl.

W zrobionej z żelbetu podstawie obiektu uzupełnione zostaną wszystkie ubytki. Pręty zbrojeniowe będą oczyszczone i zabezpieczone przed korozją. Na części spacerowej molo staną nowe barierki, kosze i oświetlenie. Deski spacerowego pokładu zostaną zastąpione kompozytami odpornymi na wilgoć i działanie soli morskiej.

Odnowione będą też pomieszczenia znajdujące się w tzw. główce, czyli stojącej w morzu betonowej części obiektu w kształcie koła. Ten element prac ma umożliwić ulokowanie tam w przyszłości kawiarni.

Wszystkie prace mają kosztować 2,9 mln zł. Wykona je wyłoniona w przetargu firma Hydrobud z Ustronia Morskiego. Prace remontowe rozpoczną się 15 maja i muszą zakończyć się do 30 listopada br. Firma Compono Sp. z o.o. ze Szczecina wykonała kompletną dokumentację budowlaną oraz wizualizacje nowego mola.

Remont obiektu w 75 proc. będzie sfinansowany z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Molo w Kołobrzegu ma 204,2 m długości i 9 m szerokości. Obiekt składa się z 13 powtarzalnych segmentów o rozpiętości 15,5 m wspartych na 13 żelbetowych filarach. Zbudowano je na początku lat 70. i otwarto 19 czerwca 1971 r. Od tego czasu obiekt przechodził tylko cząstkowe remonty, ograniczające się do naprawy zniszczeń spowodowanych przez sztormy.

Choć molo jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Kołobrzegu, przez wiele lat nie było własnością miasta, tylko Skarbu Państwa. Dopiero w zeszłym roku kołobrzeski ratusz podpisał stosowne umowy z Urzędem Morskim w Słupsku i Starostem Powiatowym w Kołobrzegu o przekazaniu obiektu miastu w wieczyste użytkowanie.

Roboty na molo mogą utrudnić spacery turystom, więc władze miasta zdecydowały, że w sezonie letnim wstęp na obiekt będzie bezpłatny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie