Nie tak szybko zrewitalizują dworzec Sosnowiec MaczkiPKP - 01-10-2015 12:14


Rewitalizowany dworzec Sosnowiec Maczki zostanie przekazany do użytku w sierpniu 2017 r. Powodem przesunięcia terminu zakończenia projektu jest unieważnienie przetargu na wykonawcę robót budowlanych. Monumentalny neorenesansowy budynek stacji zostanie zrewitalizowany według koncepcji PAS Projekt Archi Studio.

Budynek dworca jest zrujnowany, choć nadal jest to perła kolejowej architektury, powstała według projektu znanego architekta Enrico Marconiego (budowany w latach 1839-1848). W przyszłości ma tu działać Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego.

- Zmiana terminu oddania do użytku obiektu nie wpłynie na rozpoczęcie działalności Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami jednostka zacznie funkcjonowanie 3 października 2016 r. Politechnika Śląska zagwarantowała sale dydaktyczne i laboratoria do odbywania zajęć dla studentów Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego na Wydziale Transportu w Katowicach – informuje prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.

- Projekt realizowany z Politechniką Śląską jest częścią większej strategii współpracy z instytucjami i jednostkami samorządu terytorialnego. Stacja Kultura w Rumi, biblioteki na dworcach w Rawiczu i Rabce Zdrój czy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Swarzędzu to tylko niektóre z wielu przykładów udanej współpracy na tej płaszczyźnie – przypomina Bartosz Szubski, dyrektor Departamentu Inwestycji.

Przetarg na rewitalizację dworca Sosnowiec Maczki z nowym terminem realizacji prac (sierpień 2017 r.) zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni.