Nietuzinkowe podłogi w toruńskim CKK JordankiUM Toruń - 02-11-2015 16:04


Wielofunkcyjna sala koncertowa na Jordankach będzie wyposażona w podłogi sceniczne z desek z litego drewna sosnowego - tzw. okrętówki I klasy jakości. Będą one barwione na czarno.

Jak informuje oficjalny portal miejski Torunia, podłoga sceniczna będzie wykonana z litego drewna sosnowego w postaci desek o wymiarach: szerokość 100-110 mm, grubość 50 mm po obustronnej obróbce, o długości dostosowanej do rozstawu konstrukcji legarów.

- Deska sosnowa zastosowana w sali koncertowej jest nieodżywiczona i bezsęczna, pozyskana z części odziomkowej pnia. Posiada słój stojący – tzw. „okrętówkę”. Pióro i wpust w deskach umieszczone są asymetrycznie w odległości 2/3 grubości deski. Od górnej powierzchni deska jest obustronnie obrabiana. Ponadto jest impregnowana preparatem przeciwgrzybicznym i ogniochronnym – wyjaśnia Dawid Iwanowski z działu technicznego CKK Jordanki.

Deski będą łączone na własne pióro przy użyciu kleju tworzącego elastyczną spoinę, która w okresie użytkowania podłogi będzie eliminować jej skrzypienie. Montaż desek do legarów będzie wykonany na zagłębionych i flekowanych wkrętach. W sali koncertowej na Jordankach zostaną zastosowane podkładki antywibracyjne pod legarami. Po wycyklinowaniu i oszlifowaniu podłogi deski będą zaimpregnowane powierzchniowo preparatem ognioochronnym i przeciwgrzybicznym. Podłogi sceniczne zostaną przygotowane do ostatecznego pomalowania i konserwacji - podaje oficjalny portal miejski Torunia.

Prace budowlane na Jordankach trwają od kwietnia 2013 r. Docelowo powstanie tu obiekt o niespotykanej architekturze, zaprojektowany przez światowej sławy hiszpańskiego architekta Fernando Menisa z hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos

Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Torunia. Generalnym wykonawcą wartej 157, 97 mln zł (brutto) inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (lider) – Acciona Infrastruktura (partner).