Za projekt przystani w Piszu nad jeziorem Roś odpowiada warszawska pracownia PA+U. Architektom zależało na nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy Pojezierza Mazurskiego. Przystań miała również stanowić dla przypływających żeglarzy pewien rodzaj bramy do miasta.
W ramach przedsięwzięcia w Piszu powstał kompleks budynków. Przystań składa się z budynku głównego, budynku hangaru, wieży widokowej oraz mini przystani żeglarskiej dla trzydziestu jachtów. W budynku głównym mieszczą się podstawowe funkcje potrzebne do działalności przystani, takie jak bosmanat, tawerna, toalety, biura oraz sanitariaty dla żeglarzy.
- Architektura budynków nawiązuje do tradycyjnej zabudowy Pojezierza Mazurskiego. Proste geometryczne bryły o drewnianych elewacjach, przekryte czerwonymi dachami, stały się główną inspiracją projektu przystani. Drewno jest w tym przypadku wykorzystane w różny sposób zależnie od funkcji konkretnych pomieszczeń. Wieża widokowa ma charakter czysto techniczny, co charakteryzuje budowę jachtów i infrastrukturę przystani - opowiada o projekcie Rafał Mazur, architekt i właściciel pracowni PA+U.
Zaprojektowana przez nas przystań stanowi pewien rodzaj bramy do miasta. Jest to pierwszy kontakt z Piszem dla przypływających do niego żeglarzy. Ważne było dla nas, aby zorganizować całą otaczającą przestrzeń, tworząc jednolity charakter tego miejsca - podkreśla architekt.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, właściciel Plus Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci