×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niezwykła przystań bramą do miasta

  • Autor: propertydesign.pl
  • 15 kwi 2014 14:43
Niezwykła przystań bramą do miasta
Przystań w Piszu, fot. Radosław Łęk

Za projekt przystani w Piszu nad jeziorem Roś odpowiada warszawska pracownia PA+U. Architektom zależało na nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy Pojezierza Mazurskiego. Przystań miała również stanowić dla przypływających żeglarzy pewien rodzaj bramy do miasta.

REKLAMA

W ramach przedsięwzięcia w Piszu powstał kompleks budynków. Przystań składa się z budynku głównego, budynku hangaru, wieży widokowej oraz mini przystani żeglarskiej dla trzydziestu jachtów. W budynku głównym mieszczą się podstawowe funkcje potrzebne do działalności przystani, takie jak bosmanat, tawerna, toalety, biura oraz sanitariaty dla żeglarzy.

- Architektura budynków nawiązuje do tradycyjnej zabudowy Pojezierza Mazurskiego. Proste geometryczne bryły o drewnianych elewacjach, przekryte czerwonymi dachami, stały się główną inspiracją projektu przystani. Drewno jest w tym przypadku wykorzystane w różny sposób zależnie od funkcji konkretnych pomieszczeń. Wieża widokowa ma charakter czysto techniczny, co charakteryzuje budowę jachtów i infrastrukturę przystani - opowiada o projekcie Rafał Mazur, architekt i właściciel pracowni PA+U.

Zaprojektowana przez nas przystań stanowi pewien rodzaj bramy do miasta. Jest to pierwszy kontakt z Piszem dla przypływających do niego żeglarzy. Ważne było dla nas, aby zorganizować całą otaczającą przestrzeń, tworząc jednolity charakter tego miejsca - podkreśla architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie