REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesny Pałac Saski - wizja FAAB Architekci

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 kwi 2014 09:58
Nowoczesny Pałac Saski - wizja FAAB Architekci
Wizja Pałacu Saskiego według FAAB Architekci
Nowoczesny Pałac Saski - wizja FAAB Architekci
Nowoczesny Pałac Saski - wizja FAAB Architekci

Temat odbudowy Pałacu Saskiego powrócił ostatnio ze zdwojoną siłą. Powstała grupa Saski 2018, która pragnie odbudowy Pałacu w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wizje nowego Pałacu Saskiego są niekiedy zaskakujące. Oto jedna z nich, przygotowana przez warszawską pracownię FAAB Architekci.

REKLAMA

FAAB Architekci przygotowali projekt przywrócenia zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego. W ramach inwestycji przewidziano odtworzenie Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego oraz budowę współczesnych budynków biurowych Królewska I oraz Królewska II. Łączna powierzchnia planowanych obiektów wynosiłaby 76 000 m kw.

Pałac Brühla oraz budynek Królewska I i II prawie w całości przeznaczone były na funkcje komercyjne, tj. biurowe i usługowe. W przypadku Pałacu Saskiego blisko 45 proc. powierzchni zająć miałaby przestrzeń ekspozycyjna, w zamierzeniu muzeum, poświęcone tematyce ukształtowanej przez obecność Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Ważnym elementem projektu była instalacja architektoniczna, która nie wprost, odtwarzała, zniszczoną podczas II Wojny Światowej, kolumnadę Pałacu Saskiego. Zachowano zasadniczą geometrię pierwowzoru. Zdecydowaliśmy się na wykonanie brakującej części kolumnady w sposób, który wzmacniałby dramatyzm Grobu Nieznanego Żołnierza,
jednocześnie nie odciągając uwagi od oryginalnej, zachowanej części przedwojennej budowli. Lekka, szklana forma, skontrastowana z GNŻ, miała przypominać o fakcie zburzenia budynku. Zastosowanie szkła pozwalałoby również na zachowanie kontaktu wzrokowego z Parkiem Saskim osobom znajdującym się na Placu. Instalacja najefektowniej miała wyglądać w nocy, w zamierzeniu stanowiąc delikatne tło dla maksymalnie wyeksponowanego GNŻ - mówią przedstawiciele FAAB Architekci.

Odbudowa Pałacu Saskiego to projekt, który forsują internauci i wielbiciele architektury przedwojennej Warszawy. Czy projekt kiedyś będzie miał szansę zrealizowania?

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie