O historii polskiego rocka opowie nowe muzeum w Jarociniejarocin.pl - 21-07-2014 12:07


W Jarocinie powstał Spichlerz Polskiego Rocka, pierwsza taka placówka w Polsce, a kolejna w Europie.

Jak informuje urząd w Jarocinie, symbolicznego i zarazem niestandardowego otwarcia obiektu dokonał Burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski. Nie przeciął bowiem tradycyjnej wstęgi.., ale zrzucił marynarkę i założył skórzaną kurtkę w rockowym stylu. 

Spichlerz Polskiego Rocka realizuje Muzeum Regionalne w Jarocinie przy współfinansowaniu Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego, Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie kosztowało 5,5 mln zł z czego blisko połowa pochodziła z budżetu Gminy Jarocin

Spichlerz Polskiego Rocka to stała ekspozycja poświęcona ponad 40-letniej historii jarocińskich festiwali i historii polskiego rocka. To multimedialne muzeum polskiego rocka, miejsce gromadzenia, badania i udostępniania zbiorków z nim związanych.

Ekspozycja powstała w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym położonym w zabytkowej strefie centrum miasta. Zwiedzający mogą oglądać bogatą dokumentację fotograficzną. Można w nim posłuchać oryginalnych nagrań muzycznych i filmowych z koncertów oraz zobaczyć filmy dokumentalne pokazujące fenomen Jarocina.

Znajdą się tam pamiątki przekazywane przez polskich muzyków rockowych oraz uczestników festiwali. Docelowo Spichlerz ma stać się także miejscem realizacji różnorodnych projektów kulturalnych. Parter budynku będzie pełnił rolę gospody muzycznej, gdzie będą mogły prezentować się młode zespoły.

Więcej przeczytasz na stronie jarocin.pl