REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"

  • Autor: propertydesign.pl
  • 17 kwi 2014 15:24
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku, fot. Muzeum Łazienki Królewskie
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"
Ogród XXI wieku będzie „falującą łąką kwietną"

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie rozpoczęło konsultacje społeczne związane z budową Ogrodu XXI wieku z podziemnym pawilonem wystawowym. Uczestnikom badań zostanie zaprezentowana koncepcja pokonkursowa projektu, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Środowiska.

REKLAMA

Poprzez urządzenie na obecnym terenie gospodarczym nowego Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym, dokona się rewitalizacja obszaru dziedzictwa naturalnego i kulturalnego Łazienek Królewskich. Pod nowym Ogrodem XXI wieku powstanie pawilon wystawowy, który włączy Łazienki Królewskie i Warszawę do międzynarodowej wymiany dużych, muzealnych wystaw czasowych.

Zwycięski projekt to dzieło holendersko-polskiego zespołu architektów: Mecanoo International, jojko+nawrocki architekci z Katowic, Michael R. van Gessel oraz DELVA Landscape Architects. Architekci przedstawiają teraz do konsultacji koncepcję pokonkursową, która uwzględnia szczegółowe potrzeby Muzeum Łazienki Królewskie i uwagi ekspertów, co będzie podstawą dla dalszych prac projektowych.

Założenia zagospodarowania terenu

Ogród XXI wieku z pawilonem wystawowym, zlokalizowanym całkowicie pod powierzchnią ogrodu, zaprojektowano na nieużytkowanym terenie gospodarczym, gdzie znajdują się nieczynne od lat i przeznaczone do rozbiórki szklarnie. Teren o powierzchni ponad 2.5 hektara usytuowany jest w południowo-zachodniej części Królewskich Ogrodów od ulicy Parkowej. Projektowany nowy Ogród XXI wieku będzie usytuowany wzdłuż Alei Chińskiej, która stanowi oś całego założenia Łazienek i połączy się w sposób organiczny z całym zespołem istniejących historycznych ogrodów. Powstaną nowe atrakcyjne perspektywy widokowe na sąsiadujące ogrody i Nową Oranżerię.

Koncepcja Ogrodu XXI wieku

Ogród XXI wieku będzie miał formę „falującej łąki kwietnej". Będzie wznosił się i opadał wzdłuż Alei Chińskiej. W najwyższym miejscu, w strefie wejścia do podziemnego pawilonu, ogród będzie wynosił się na wysokość około 6 metrów ponad obecny poziom terenu. Powstanie w ten sposób również atrakcyjny punkt widokowy. Powierzchnia ogrodu będzie pokryta całorocznymi roślinami  kwiatowymi, które są charakterystyczne dla „łąki polskiej”. Będzie miejscem swobodnego spaceru i wypoczynku, znajdą się tu również plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń rodzinna.

 - Należy podkreślić, że projekt w żaden sposób nie ingeruje w zabytkowy charakter już istniejących, historycznych ogrodów – powiedział Tadeusz Zielniewicz, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. – Wręcz przeciwnie, nowe zagospodarowanie poprzez twórczą rewitalizację nieużytkowanych terenów gospodarczych, włączy projektowany Ogród XXI wieku do całego zespołu, który tworzą obecnie Ogród Królewski z XVIII wieku, Ogród Romantyczny z XIX wieku oraz Ogrody Modernistyczne powstałe w XX wieku. Nasze działanie porządkuje otoczenie Łazienek i proponuje ich harmonijny rozwój o nowy Ogród XXI wieku – dodał.

Koncepcja pawilonu wystawowego

Propozycja umieszczenia pawilonu wystawowego całkowicie pod powierzchnią Ogrodu XXI wieku jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla kształtowania krajobrazu Łazienek oraz ma wysokie walory użytkowe i ekologiczne. Sale wystawowe o łącznej powierzchni 2200m2 znajdują się na dolnym poziomie. Dwie duże sale wystawowe, każda o powierzchni 900m2, w tym jedna ze światłem dziennym, umożliwią organizację różnych wystaw w każdej sali oddzielnie lub łącznie z możliwością swobodnego kształtowania wnętrz. Do powierzchni ekspozycyjnej może zostać włączona również sala wielofunkcyjna dla około 200 osób oraz przestronny hol muzealny. Sale wystawowe będą spełniać wszystkie parametry muzealne dotyczące klimatu i bezpieczeństwa.

Technologie, energia i ekologia

Projekt charakteryzować będzie szerokie zastosowanie materiałów i technologii proekologicznych, oszczędność energii oraz niski bilans energetyczny. Już samo usytuowanie pawilonu wystawowego całkowicie pod powierzchnią ziemi, sprzyja oszczędności energii oraz pozwala na minimalne wyłączenie z użytkowania powierzchni biologicznie czynnej.
Budowa nowego Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym będzie przykładem rewitalizacji terenu gospodarczego Muzeum poprzez twórcze zagospodarowanie, nową funkcję muzealną i włączenie zdegradowanego terenu do zespołu stanowiącego dziedzictwo naturalne i kulturowe Łazienek Królewskich. Zastosowane w szerokim zakresie materiały, rozwiązania techniczne i proekologiczne, stanowić będą o wyjątkowych walorach edukacyjnych i promocji ekologicznej.

Konsultacje społeczne

Budowa Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym poprzedzona będzie akcja informacyjną  i konsultacjami społecznymi. Dlatego wszyscy zainteresowani projektem mogą zgłaszać swoje pomysły za pomocą witryny, dostępnej pod adresem internetowym: www.konsultacjespoleczne.crtool.pl.

W oparciu o zgłoszone propozycje możliwe stanie się między innymi wybór gatunków kwiatów rosnących na „łące polskiej” w Ogrodzie XXI wieku. Istotą prowadzonych konsultacji społecznych ma być również wymiana myśli i poglądów, dlatego zaprojektowana platforma badawcza będzie miejscem konstruktywnej dyskusji, określania potrzeb, sposobów funkcjonowania i przyszłości Łazienek Królewskich. Uczestnicy badania będą mieli także możliwość zgłaszania propozycji przyszłych muzealnych wystaw czasowych i inicjatyw programowych dla Muzeum. Portal działa na zasadzie crowdsourcingu, czyli czerpaniu z mądrości społeczeństwa, co umożliwia uczestnikom nawiązanie kontaktów wśród różnorodnych środowisk.

- Wykorzystanie zawansowanej technologicznie internetowej platformy crowdsourcingowej sprawi, że członkowie społeczności będą mogli gromadzić pomysły i dowolnie je łączyć, wymieniając się swobodnie informacjami. Zespołowe działanie wpłynie na pobudzanie kreatywności oraz zwiększenie zaangażowania we wspólne planowanie przestrzeni – mówi dr Paweł Kuczyński, Dyrektor Zarządzający Communication Service, firmy odpowiedzialnej za przeprowadzenie badania „Panel dyskusyjny - Ogród XXI wieku z pawilonem wystawienniczym. Rewitalizacja obszaru Łazienki Królewskie”.

Badanie zostało zainicjowane w styczniu 2014 roku podczas otwartych dla publiczności prezentacji i dyskusji, podczas której zwycięski zespół architektów przedstawił projekt konkursowy. Nagrodzone prace konkursowe oraz makietę zwycięskiego projektu można obejrzeć w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich codziennie w godzinach 9.00-18.00, od 15 kwietnia do 31 maja  2014 roku. Informacje na temat wyników międzynarodowego konkursu architektonicznego „Ogród XXI wieku z pawilonem wystawowym. Rewitalizacja obszaru Muzeum Łazienki Królewskie”, znajdują się na stronie internetowej Muzeum: www.lazienki-krolewskie.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie