Pałac Krasińskich otrzymał stuprocentowe dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Za ponad 13 mln zł zostanie odrestaurowana elewacja Pałacu, a także inne elementy budynku.
Projekt „Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie – europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII wieku” otrzymał 100 proc. dotacji w kwocie 13 765 271,00 zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.
Jakie zmiany czekają Pałac?
W ramach rewlitalizacji Pałac Krasińskich przejdzie gruntowny remont. Kompleksowo odrestaurowana zostanie cała elewacja Pałacu, w tym renowacja wystroju rzeźbiarskiego, wymiana okien w czterech elewacjach oraz restauracja i montaż rzeźby Corvinusa na szczycie tympanonu. Zaplanowano również remont schodów zewnętrznych, montaż platformy dla osób niepełnosprawnych, remont nawierzchni oraz aranżację zieleni w bezpośrednim otoczeniu Pałacu. Wykonane i zamontowane zostaną gabloty wystawiennicze przeznaczone do ekspozycji eksponatów o znacznej wartości muzealnej i historycznej. Zostanie także zainstalowany kiosk multimedialny oraz pojawi się instalacja audiowizualna w arkadach fasady wschodniej Pałacu. Instalacja audiowizualna będzie zarówno pasywna (w oknach arkad Pałacu), jak i interaktywna – przechodnie będą mogli korzystać z kamer typu „kinect”. Obie będą prezentować informacje o projekcie rewitalizacji Pałacu, o historii Pałacu oraz o wydarzeniach związanych w historią Warszawy i Polski.
Prowadzone bedą też badania archeologiczne obejmujące przebadanie i dokumentację archeologiczną terenów wokół Pałacu.
Pałac Krasińskich odzyska dawny blask
Dzięki pracom remontowo-konserwatorskim oraz wymianie okien zostaną odrestaurowane fasady Pałacu Krasińskich, dzięki czemu sam Pałac zostanie zabezpieczony przed degradacją i stanie się bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Wymiana okien wpłynie znacząco na poprawę warunków przechowywania znajdujących się w Pałacu zbiorów – obecnie przechowuje się tutaj najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej: rękopisy i stare druki. Także najbliższe otoczenie Pałacu będzie zmodernizowane i zaaranżowane na nowo, dopełniając dokonującą się obecnie renowację Ogrodu Krasińskich. Instalacja audio-wizualna w arkadach Pałacu umożliwi dostęp do zbiorów specjalnych turystom i mieszkańcom Warszawy, w tym osobom niepełnosprawnym. Nowa instalacja umożliwi także prezentację multimedialną zbiorów w salach wystawowych wewnątrz Pałacu. Dzięki zamontowaniu kiosku multimedialnego informacje o planowanych wystawach, wydarzeniach plenerowych czy uroczystościach w Pałacu będą docierały do szerszej grupy odbiorców, propagując tym samym to wyjątkowe miejsce na mapie zabytków Warszawy.
Planowana data zakończenia realizacji projektu to 15 kwietnia 2016 roku.
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio