REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Perła industrialnego Wrocławia odrestaurowana

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 mar 2014 15:07
Perła industrialnego Wrocławia odrestaurowana
Perła industrialnego Wrocławia odrestaurowana
Perła industrialnego Wrocławia odrestaurowana
Perła industrialnego Wrocławia odrestaurowana
Perła industrialnego Wrocławia odrestaurowana
Perła industrialnego Wrocławia odrestaurowana
Perła industrialnego Wrocławia odrestaurowana

Jeszcze w tym roku kosztem 50 mln zł zostanie odrestaurowana zabytkowa perła industrialnego Wrocławia. Dzięki staraniom Wrocławskiego Parku Technologicznego i pieniądzom europejskim jedna z największych hal produkcyjno-magazynowych we Wrocławiu znów będzie służyć przedsiębiorcom. Mury zabytkowej hali wybudowanej na początku lat 40. XX wieku są od kilku miesięcy poddawane intensywnym zabiegom remontowym.

REKLAMA

Niedługo hala we Wrocławiu przejdzie metamorfozę. Właściciel, czyli Wrocławski Park Technologiczny postanowił przywrócić jej dawną świetność. Od kilku miesięcy trwają wewnątrz oraz w otoczeniu hali intensywne prace remontowe. W części hali wylana została posadzka i sukcesywnie czyszczona jest jej konstrukcja. Obiekt wyróżniac ma nowoczesna forma, proste linie majestatycznie wznoszące się ku górze oraz charakterystyczne przeszklenia przeplatane oryginalną czerwoną cegłą. Koszt rewitalizacji to 50 mln zł. 

Projekt budowlany opracował zespół projektantów pod kierunkiem mgr inż. arch. Grażyny Piotrowskiej, Generalnego Projektanta we Wrocławskim Parku Technologicznym, natomiast projekt wykonawczy opracowała pracownia Major Architekci z Wrocławia.

Trzynawowa hala o powierzchni ok. 23 tys. mkw. przeznaczona będzie na działalność produkcyjno-magazynową dla kilkunastu firm oraz niezliczonej ilości dobrych pomysłów i pozytywnej energii. Pierwsi inwestorzy i najemcy będą mogli rozpocząć swoje inwestycje już z końcem 2014 roku. Oprócz samej hali remontowany jest również przyległy biurowiec z myślą o stworzeniu tu nowego inkubatora przedsiębiorczości i technologii. Jak mówi Maciej Potocki prezes WPT SA - Powstaje nowe, otwarte na rozwój i innowacyjną działalność miejsce na mapie Wrocławia. To początek naszych planów. Jesteśmy otwarci na sugestie inwestorów i jeszcze dysponujemy powierzchnią pod wynajem, do której zapraszamy innowacyjnych przedsiębiorców szukających dobrego adresu we Wrocławiu oraz zaplecza laboratoryjnego, które posiadamy i ciągle tworzymy.

Hala, zlokalizowana przy ul. Fabrycznej, jest częścią dużego projektu biznesowego, który nosi nazwę Maszynownia Biznesu. To nowe miejsce służące przedsiębiorcom w centrum Wrocławia. Na obszarze o powierzchni 13,5 ha należącym do WPT oprócz hali i inkubatora znajduje się kompleks działek przemysłowych przeznaczony do sprzedaży i zagospodarowania przez inwestorów.

Mury zabytkowej hali wybudowanej na początku lat 40. XX wieku pamiętają wiele z historii Wrocławia. Hala była częścią największej przedwojennej wrocławskiej fabryki znanej jako Linke-Hofmann-Werke AG Breslau. Był to największy zakład przemysłowy we Wrocławiu i jeden z największych producentów wagonów i lokomotyw w Europie. Podczas II Wojny Światowej pracowali w niej więźniowie obozu Gross-Rosen. Podczas wojny fabryka została poważnie zniszczona. Po wojnie została odbudowana i przez ponad 50 lat produkowano w niej wagony pod szyldem Państwowej Fabryki Wagonów PAFAWAG.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie