×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polski sad pełen jabłoni - to pawilon Polski na EXPO 2015

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 cze 2014 12:22
Polski sad pełen jabłoni - to pawilon Polski na EXPO 2015
Pawilon Polski na EXPO 2015, praca zespołu 2pm
Polski sad pełen jabłoni - to pawilon Polski na EXPO 2015
Polski sad pełen jabłoni - to pawilon Polski na EXPO 2015

Sąd Konkursowy uznał, że to właśnie magiczna, a zarazem minimalistyczna propozycja młodych warszawskich architektów będzie promować Polskę podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. O realizację własnego projektu i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł rywalizowało 59 pracowni architektonicznych. Wygrała praca zespołu 2pm, którego powstanie zainicjował architekt Piotr Musiałowski.

REKLAMA

Emanująca silnym symbolicznym wyrazem praca zespołu 2pm zwyciężyła w prestiżowym konkursie na architektoniczny projekt Pawilonu Polski, zorganizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Sąd Konkursowy uznał, że to właśnie magiczna a zarazem minimalistyczna propozycja młodych warszawskich architektów będzie promować Polskę podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. O realizację własnego projektu i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł rywalizowało 59 pracowni architektonicznych.

„Wyżywienie planety, energia dla życia” to idea przewodnia zbliżającej się Wystawy Światowej EXPO, która odbędzie się w Mediolanie w dniach 1 maja - 31 października 2015. Weźmie w niej udział blisko 150 państw z całego świata w tym także Polska.

Przed architektami biorącymi udział w konkursie na Pawilon Polski postawiono ambitne zadanie. Przyszłoroczna edycja tego najbardziej prestiżowego wydarzenia wystawienniczego na świecie poświęcona będzie sektorowi rolno-spożywczemu, który uchodzi za polską specjalność eksportową. Uczestnicy konkursu musieli więc zmierzyć się nie tylko ze stworzeniem projektu bryły, wnętrz i otoczenia Pawilonu. Równie ważne było wyraźne i twórcze wyróżnienie się w prestiżowej lokalizacji, w której znajdzie się Pawilon Polski - na tle sąsiadujących z nim ekspozycji narodowych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Węgier.

- Polska to kraj o europejskim stylu życia otwarty i przyjazny. Lubimy dobre jedzenie oraz dobry design - zupełnie jak Włosi. Chcemy, aby magiczny Pawilon Polski podbił serca nie tylko naszych włoskich przyjaciół – koncepcję programową polskiej prezentacji tłumaczył Komisarz Generalny, Sławomir Majman.

Projektanci mieli do dyspozycji prostokątną działkę o powierzchni 2370 m kw. (20m x 118,49m) i budżet w wysokości 19.600.000 zł brutto na realizację budowy bryły, wnętrz oraz zaaranżowania terenów przyległych zachęcających do odwiedzenia Pawilonu. 

Skrzynki na jabłka, len i makaron

Do konkursu przystąpiło 59 biur architektonicznych z całej Polski – zarówno tych najbardziej renomowanych, jak i prowadzonych przez młodych twórców. Zdaniem Sądu Konkursowego, obradującego pod przewodnictwem wiceprezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich, architekta Włodzimierza Muchy, projektem, który łączył w sobie młodzieńczą witalność i w najlepszy sposób oddaje założenia ideowe Polskiej Sekcji na EXPO 2015 w Mediolanie, okazała się koncepcja pracowni 2pm. Projekt nawiązuje do jednego z eksportowych hitów polskiego rolnictwa – jabłek.

Stojący na czele zespołu architektonicznego Piotr Musiałowski, tworząc koncepcję pawilonu dążył do uzyskania efektu symbolicznego labiryntu, gdzie głównym punktem ciężkości jest magiczny ogród – polski sad pełen jabłoni. To zielone tajemnicze wnętrze pawilonu skrywane jest za ażurową konstrukcją, która nawiązuje do prostych w formie i ekologicznych skrzynek na jabłka. Warto dodać, że we współczesnym wzornictwie przemysłowym skrzynki na owoce są coraz częściej wykorzystywane jako element konstrukcji mebli: łóżek, stolików, a nawet regałów.

- Założeniem wyjściowym do projektu Pawilonu Polski na Expo 2015 w Mediolanie, była eksploatacja skojarzeń, najczęściej łączonych z sukcesem gospodarczym polskiego rolnictwa. Analiza tematu dawała jeden możliwy wynik. Polska jako lider produkcji i eksportu jabłek  powinna oprzeć narrację swojej ekspozycji o symbolikę drzewa jabłoni – mówi Piotr Musiałowski.

Taki pomysł spodobał się Sądowi Konkursowemu, który zwrócił uwagę na kontrast między prostą bryłą zbudowaną z ażurowych, drewnianych modułów, a idyllicznym wnętrzem oraz nawiązanie do jabłek będących szlachetnym symbolem w wielu kulturach.

Z pozostałych prac doceniono także teatralną symbolikę mobilnej elewacji z lnu, dzięki której projektanci z biura architektonicznego WXCA uzyskali z konkursie II nagrodę w wysokości 10,000 zł. Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 5,000 zł otrzymała praca PIG Architekci, którą także charakteryzuje mobilna elewacja umożliwiająca zmianę aranżacji w zależności od pór dnia i potrzeb. Sędziowie wyróżnili też wspólny projekt wrocławskich architektów, którego elewacja nawiązuje do makaronu – chętnie jedzonego zarówno nad Wisłą, jak i Morzem Śródziemnym.

Wszystkie zgłoszone na konkurs prace można obejrzeć w dniach 7 – 8 czerwca w siedzibie PAIiIZ  przy ulicy Bagatela 12 w Warszawie, podczas wystawy pokonkursowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie