REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ponad 200 pracowni chce tworzyć Plac Małachowskiego

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 mar 2014 15:05
Ponad 200 pracowni chce tworzyć Plac Małachowskiego

Rekordowa liczba 219 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie na przedstawienie nowej idei zagospodarowania stołecznego Placu Małachowskiego wpłynęła do Zarządu Terenów Publicznych w Warszawie. Organizator konkursu, który czekał na dokumenty do wtorku, 18 marca, do godziny 10.00, przyjął zgłoszenia od chętnych architektów i urbanistów z Polski i z całego świata.

REKLAMA

Uczestnicy, którzy zostaną dopuszczeni do konkursu po spełnieniu warunków formalno-prawnych, będą mieli 3 miesiące na stworzenie koncepcji modernizacji XIX-wiecznego Placu Małachowskiego, przywracającego mu rangę placu miejskiego we współczesnej formie.

Organizatorom zależy na zaproponowaniu idei miejsca otwartego na mieszkańców, eksponującego ponadczasowość architektury budynków okalających Plac, z przestrzenią do organizacji wydarzeń artystyczno-kulturalnych. Termin składania prac mija 17 czerwca, a do końca czerwca Sąd Konkursowy, któremu przewodniczy wybitny architekt Andrzej M. Chołdzyński, wybierze najlepszy koncept.

Przygotowując swoje propozycje, uczestnicy powinni brać pod uwagę formalne wymogi stawiane m.in. przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, Inżyniera Ruchu i uwzględniać tezy wynikające z raportu podsumowującego przeprowadzone konsultacje społeczne. Zarząd Terenów Publicznych przyzna laureatom nagrody pieniężne: 40 000 zł za I miejsce, 20 000 zł za II miejsce, 10 000 zł za III miejsce i dwa wyróżnienia, w łącznej wysokości 10 000 zł. Zaplanowano również wystawę prac i dyskusję pokonkursową.

Zwycięska koncepcja posłuży do wykonania dokumentacji budowlanej, wykonawczej i kosztorysowej niezbędnej do przeprowadzenia modernizacji Placu Małachowskiego, która uwolni potencjał tego miejsca, wytyczonego w 1825 r. u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej, w sąsiedztwie instytucji świata kultury, biznesu, nauki, religii, w pobliżu pięknych tras spacerowych – Ogrodu Saskiego czy Traktu Królewskiego.

Ogłaszany Konkurs jest efektem 3 lat pracy koalicji pięciu instytucji: Urzędu Dzielnicy Śródmieście, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy oraz firmy HOCHTIEF Development Poland sp. z o.o., rewitalizującej kamienice: Raczyńskich i przy ulicy Mazowieckiej 2/4. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ztp.waw.pl.

Plac Małachowskiego

Plac Małachowskiego, wytyczony w 1825 r., zlokalizowany jest u zbiegu ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej, w pobliżu instytucji świata kultury, biznesu, nauki oraz religii, w pobliżu pięknych tras spacerowych – Ogrodu Saskiego czy Krakowskiego Przedmieścia. Ta część miasta ma istotne znaczenie dla stolicy. Według planów Warszawy Lindley’a krzyż na kopule Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Placu Małachowskiego wyznaczał środek warszawskiego układu geodezyjnego. Na przełomie XVIII/XIX w. Plac był ważnym ośrodkiem religijnym oraz pracy nad rozwojem duchowym. W 1781 r. dokonano oficjalnego otwarcia Kościoła św. Trójcy. Z kolei w Czerwonym Dworze (obecnie znajduje się tu gmach Państwowego Muzeum Etnograficznego) siedzibę miały dwie loże masońskie: „Złoty Lichtarz” i „Samarytanin”. Ulica Mazowiecka od stuleci była miejscem spotkań ludzi sztuki i warszawskiej inteligencji. W okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcjonowała tu słynna „Restauracja Ziemiańska”, która wśród stałych bywalców gościła m.in.  Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego czy Juliana Tuwima. Wydawnictwo „Rój” mieszczące się w oficynie gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego zostało założone przez Melchiora Wańkowicza i znakomitego wydawcę Mariana Kistera. W kamienicy przy ul. Mazowieckiej 12 funkcjonowało Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie