REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powrót do raju

  • Autor: SARP
  • 14 kwi 2014 14:57
Powrót do raju
Projekt Return to Paradise, fot. SARP w Białymstoku
Powrót do raju
Powrót do raju
Powrót do raju
Powrót do raju
Powrót do raju
Powrót do raju

Projekt "Return to Paradise" został wyróżniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym D3 Housing Tomorrow 2014. Autorkami nagrodzonej pracy są studentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, których projekt jest odpowiedzią na problem przyszłych ludzkich siedzib.

REKLAMA

Autorkami niezwykłego projektu "Return to Paradise" - Powrót do Raju - są studentki Politechniki Białostockiej: Emilia Cap, Aleksandra Gorzała i Marta Kapłan. Autorki wyobrażają sobie fundament przyszłej cywilizacji w postaci siedliska kokonów.

– Rozważamy problem przyszłych ludzkich siedzib w kategoriach potrzeb psychicznych ludzi i pragnień, takich jak: potrzeba bezpieczeństwa, szczęścia i miłości. Potrzeba podziwu: podziwiać i być podziwianym jest równie istotna. Potrzebujesz schronienia. Potrzebujesz też grupy, wśród której możesz żyć. Są jeszcze inne podstawowe potrzeby: dostęp do słońca, czysta woda, roślinność, czyste powietrze itp. Podczas naszych poszukiwań zostały przeanalizowane ciekawe zależności i zjawiska w świecie przyrody. Dom bobra, porowata skóra słonia, przystosowania polatuchy, glonojada, konsystencja galarety to jedne z wielu zagadnień, które wywarły wpływ na charakter projektu - tak mówią o projekcie same autorki.

Czym dla nich jest raj? – Raj to brak zagrożeń, brak obaw, brak obowiązków. Panuje spokój i harmonia - tłumaczą.

RAJ
Odwieczne marzenia ludzkości dotyczą utraconego Raju. Jesteśmy przybici niespełnionymi i zwodniczymi obietnicami. Jesteśmy zmęczeni życiem.

MARZENIA
Największą i najbardziej pilną potrzebą naszej cywilizacji nie jest tylko budowanie nowych domów dla biednych i bogatych ludzi. W pierwszej kolejności powinny zostać przywrócone fundamenty moralne. Mianowicie sny.

KOKON
Siedliska kokonów odtwarzają marzenia jako fundament przyszłej cywilizacji. Prosimy o przywrócenie równowagi moralnej. Mamy obiekcje do własnej wyobraźni, wątpimy w marzenia. Czy utopia musi być zawsze fałszywa?

MATKA MATERIA
Kokon chwyta cię i otula twoje ciało. Masz zmysł dotyku i twój dom też go ma. Pielęgnuje cię. Głaszcze cię. To po prostu kawałek kochającej materii. To matka materia.

JAK?
Kokok jest elastyczny. Może dowolnie zmieniać swój kształt i łatwo dostosowywać się do każdego człowieka. Jest miękki, delikatny, subtelny.
Wspaniały hamak, który masuje cię każdej nocy i śpiewa ci kołysanki.

CO?
Komórki siedlisk kokonów są wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Mamy na myśli polimeryczne cząsteczki węglowodanów. Mianowicie polimery na bazie chityny i inne polisacharydy.

GDZIE?
Zawieś swój dom na drzewie, albo postaw go na ziemi. Możesz wybrać miejsce pobytu – nad rzeką, nad morzem, w górach, nad jeziorem. Jesteś wolny.

DLACZEGO?
Raj nie jest iluzją. To konieczność.
Wyobraź sobie, że znów jeździsz konno, albo idziesz z przyjaciółmi na długi spacer o zachodzie słońca. Twoje naturalne instynkty się wyostrzają. Stajesz się łagodniejszy. Weźmiesz od natury to co najlepsze, a potem będziesz to zwracać.
Zasypiając, może nie sam, ale z bliską ci osobą - jako dwójka przedstawicieli ludzkości w łonie kokonu matki materii - odnawiasz stare archetypy i wartości pierwotne.
Wracasz do korzeni.

POST SCRIPTUM

W kokonach ludzie mogą łatwo nawiązywać stosunki społeczne. Będą razem żyć, razem chodzić na polowania, razem spędzać czas. Kokony są funkcjonalne. Zapewniają wszystko, czego potrzebuje człowiek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie