×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Qumak wykonawcą ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Umowa za blisko 36 mln zł

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 12 maj 2015 14:58
  • Zaktualizowano: 12 maj 2015 15:08
Qumak wykonawcą ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Umowa za blisko 36 mln zł
Projekt Muzeum II Wojny Światowej

Konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak, podpisało kontrakt warty 35,8 mln zł netto na wykonanie ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

REKLAMA

Konsorcjum wykona w Muzeum prace budowlane i wykończeniowe, dokona montażu wszystkich elementów ekspozycji, a także instalacji sprzętu audiowizualnego (w tym audio-przewodniki), oświetleniowego i systemu zarządzania multimediami. Prace zostaną ukończone w 2016 roku. Wystawa główna zaprojektowana została przez belgijską firmę Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji.

Ekspozycja ukaże temat II Wojny Światowej z wielu perspektyw. Wielka polityka i operacje militarne będą tylko tłem do pokazania losów jednostek i społeczeństw uwikłanych w największy konflikt międzynarodowy XX wieku.

Wystawa stała ma być wyrazistym polskim głosem w debacie o pamięci II wojny światowej. Zajmie powierzchnię niemal 5 tys. mkw., co uczyni ją jedną z największych historycznych ekspozycji muzealnych na świecie (wystawa usytuowana będzie w głównej części budynku, kilkanaście metrów pod ziemią). Jako ciekawostkę warto dodać, że prace nad inwestycją rozpoczęto od stworzenia koncepcji wystawy. Projekt budynku, jako właściwej obudowy ekspozycji, powstał dopiero w drugiej kolejności.

Siedzibę Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni

Muzeum charakteryzować będzie imponująca scenografia. Złożą się na nią takie elementy, jak np. rekonstrukcje uliczek, wielkoformatowe, podświetlane mapy, czy przeskalowane symbole wojny. Dramaturgii wnętrzom wystawowym dodadzą ich zróżnicowane kształty, a także nietypowe konstrukcje i faktury ścian (m.in. szklane, ceglane, betonowe, metalowe).  

Scenografia stanowić będzie tło dla wielu niezwykłych eksponatów, także tych wielkogabarytowych. Znajdą się wśród nich dwa czołgi – sowiecki T-34/85 i amerykański Sherman Firefly (oba o wadze 26 ton) oraz wyprodukowane w III Rzeszy torpeda typu G7 i towarowy wagon kolejowy (o wadze ok. 10 ton). Ponadto Muzeum zostanie wyposażone w liczne multimedia, które nadadzą wystawie nowoczesną formę wyrazu.

- Stworzenie wystawy stałej w tak szczególnym miejscu, jakim jest Muzeum II Wojny Światowej to dla nas ekscytujące wyzwanie, ale i duża odpowiedzialność – powiedział Maciej Lubocki, Dyrektor Działu Ekspozycje Multimedialne. – Jesteśmy dumni z możliwości zrealizowania projektu, z kilku powodów. Po pierwsze dotyczy on szczególnie dla nas ważnej części historii. Po drugie wystawa umożliwi autentyczne doświadczenie dramaturgii tego mrocznego w historii ludzkości okresu. Po trzecie godna uwagi jest narracja wystawy – na tematykę wojny spojrzy szeroko, z wielu, odmiennych perspektyw.

Qumak posiada bogate doświadczenie w realizacji wystaw i ekspozycji multimedialnych. Firma odpowiadała m.in. za wykonanie wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Wydziału Zabaw w ECS, a także ekspozycji w zrewitalizowanym kompleksie Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Generalnym wykonawcą muzeum jest firma Warbud.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie