REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rainer Mahlamaki: Polska architektura jest na światowym poziomie

  • Autor: Propertydesign.pl, Emilia Wiśniewska
  • 21 mar 2014 17:00
Rainer Mahlamaki: Polska architektura jest na światowym poziomie
Rainer Mahlamaki, fot. www.ark-l-m.fi
Rainer Mahlamaki: Polska architektura jest na światowym poziomie

Polskie projekty architektoniczne coraz częściej pojawiają się na europejskiej mapie architektury. Mimo iż czasem wydaje się, że "trawa jest bardziej zielona na sąsiednim podwórku", to Polacy nie mają się czego wstydzić pod względem nowych projektów, które są już na światowym poziomie - ocenia Rainer Mahlamaki, światowej sławy architekt z Finlandii, który zaprojektował Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Komentarza udzielił specjalnie dla portalu Propertydesign.pl podczas konferencji Warsaw Days.

REKLAMA

Jak ocenia pan architekturę w Polsce na tle architektury europejskiej?

Architektura w Polsce ciągle podwyższa swój poziom i od pewnego czasu nieprzerwanie się rozwija. Podobnie jak we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej, również Polska coraz częściej zaczyna pojawiać się na europejskiej mapie architektonicznej.

W grudniu ubiegłego roku oglądałem jeden z projektów polskiej pracowni JEMS, który już został zrealizowany. Muszę przyznać, że byłem pod wrażeniem. Rzeczywiście jest to przykład nowoczesnej, współczesnej architektury na światowym poziomie. Polska pod tym względem bardzo prężnie się rozwija.

Polska architektura jest lepsza niż mogłoby się niektórym wydawać, nawet samym Polakom. Nie ma się czego wstydzić, mimo że czasem wydaje się, że „trawa jest bardziej zielona na sąsiednim podwórku.”

Tak naprawdę lepiej skupić się na tym, co mamy do zrobienia, niż tęsknić za tym, co za granicami kraju.

Zaprojektował pan Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Czy chciałby Pan podjąć się kolejnych projektów w Polsce?

Jestem otwarty na wszelkie propozycje i bardzo optymistycznie podchodzę do nowych projektów, a zatem - bardzo chętnie.

Natomiast w tej chwili zajmuję się moim prywatnym, niewielkim projektem na spokojnej wyspie, na południu Finlandii – to drewniany domek letniskowy o powierzchni 60 mkw. Ale zlecenia z Polski bardzo chętnie przyjmę. 

Ponadto w naszym biurze w Helsinkach oczywiście pracujemy nad dużymi projektami komercyjnymi, natomiast klimat inwestycyjno-gospodarczy w Finlandii jest obecnie dość pesymistyczny. To oczywiście ma też wpływ na sektor budownictwa i architekturę. Z tego też powodu, z naszej perspektywy coraz częstsze są projekty prowadzone poza granicami kraju.

Rainer Mahlamaki jest gościem specjalnym konferencji Warsaw Days, która 21 marca 2014 r. rozpoczęła się w Warszawie. Architekt, pochodzący z Finlandii, zaprojektował Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie