Rewitalizacja Dworca Toruń Główny na finiszuUM Toruń - 14-10-2015 09:18


Nowy, przytulny hall, do którego można wjechać ruchomymi schodami lub windą i nowe kasy biletowe są już na Dworcu Toruń Główny. Rewitalizacja Dworca Toruń Główny zbliża się ku końcowi.

Rewitalizacja Dworca Toruń Główny to skomplikowana inwestycja, gdyż prace prowadzone są na „żywym” obiekcie. Dworzec ciągle działa, ruch pociągów trwa, a poszczególne, zrewitalizowane elementy, są po kolei oddawane do użytku.  Teraz przyszedł czas na kasy i przejście podziemne pomiędzy ulicą Podgórską i Kujawską, połączone z budynkiem głównym dworca i peronami. Podróżni już mogą z nich korzystać informuje oficjalny portal miejski Torunia.

W hallu zaszły spore zmiany - kasy zostały  przesunięte w stronę byłej poczekalni, a ta przeniesiona bliżej dawnych pomieszczeń restauracji. Dzięki temu powstało miejsce pod funkcje komercyjne. Na podłodze położono historyzującą posadzkę z płytek gresowych, a u góry podwieszane sufity. Ściany ozdobiono stylizowaną boazerią, a wyżej pomalowano jasnymi, ciepłymi kolorami.

Długość przejścia wynosi  ponad 100 metrów, a szerokość 5,5 metra. Konstrukcja przejścia jest żelbetowa, monolityczna, szczelna na wody gruntowe. Przejście podziemne dostosowane jest dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano w nim posadzkowy system dotykowy dla niewidomych i niedowidzących.

Dawną okładzinę tunelu zachowano na niewielkiej powierzchni w ścianie szczytowej południowej jako świadka historii dworca. Wyjścia z tunelu nawiązują do istniejących schodów w okładzinie kamiennej z granitowych bloków. Okładzinę posadzki wykonano z płyt kamiennych granitowych promieniowanych, a sufity wykończono metalowymi panelami - podaje informuje oficjalny portal miejski Torunia.